Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Na sądeckich skrzyżowaniach brakuje sygnalizacji dźwiękowej

Treść

Dźwięk, który informuje o czerwonym świetle może uratować życie ludzi niewidomych. W Nowym Sączu są tylko trzy przejścia dla pieszych z sygnalizacją dźwiękową. To zdecydowanie za mało – mówi Krystyna Michalik, przewodnicząca Polskiego Związku Niewidomych „Koło” w Nowym Sączu, które liczy 500 członków.
Dyrekcja Miejskiego Zarządu Dróg zapewnia, że to się zmieni. – -Na razie nie jestem w stanie powiedzieć gdzie i ile zostanie zamontowanych nowych sygnalizatorów dźwiękowych – mówi Grzegorz Mirek, dyrektor MZD w Nowym Sączu. – Dużo zależy od rejonu miasta, w którym miałaby znaleźć się, czekamy również na wskazówki Polskiego Związku Niewidomych, co do lokalizacji tego typu sygnalizacji. O ile środki finansowe pozwolą, oczywiście będziemy na bieżąco je montować – dodaje.

Będą to sygnalizatory z sygnałem głosowym. Ich działanie polega na tym, że automat informuje o tym, że świeci się zielone światło i można iść, i ostrzega przed zapaleniem się czerwonego światła.
W mieście jest coraz więcej samochodów, a życie niedowidzących i niewidomych - coraz trudniejsze. Skrzyżowań z sygnalizacją świetlną jest w mieście kilkanaście. Do tego dochodzi spora liczba zwykłych przejść ze światłami. Trzy przejścia z sygnalizatorami dla niewidomych to zbyt mało. Sygnalizatory i oznakowania dla niewidomych powinny pojawić się w pierwszej kolejności na przejściu z ulicy Jagiellońskiej na Rynek – dodaje przewodnicząca Związku. Tu znajduje się większość urzędów. Nie można zapomnieć o coraz ruchliwszych alejach i skrzyżowaniu ulicy Grodzkiej i Alej Batorego i Wolności, tuż koło przychodni. Trudności są również na skrzyżowaniu ulic Nawojowskiej i Królowej Jadwigi oraz przy ulicy Lwowskiej gdzie nieopodal znajduje się cmentarz.

15 października obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Białej Laski. Ma on przypominać wszystkim o potrzebach osób dotkniętych brakiem wzroku, którzy także chcą uczestniczyć w życiu w pełni swych talentów i umiejętności i to bez koniecznego zdawania się na cudzą wrażliwość i współczucie.

Podczas tegorocznych remontów ulic i chodników przed przejściami nie zamontowano również taśm ostrzegawczych. Jeden krok wystarczy, by nieświadomie wtargnąć pod nadjeżdżający samochód lub autobus. W wielu polskich miastach na przystankach autobusowych, dworcach kolejowych i przejściach dla pieszych znajdują się specjalistyczne taśmy ostrzegawcze dla osób niewidomych i niedowidzących. Umieszczane są one tuż przed przejściem. Cechują się wieloma guzkami, tak aby osoba niewidząca mogła wyczuć, że właśnie znajduje się przed wejściem na jezdnię. – Jest to jeden ze sposobów ułatwiania życia ludziom niepełnosprawnym – informuje przewodnicząca Związku. Pasy nie mogą być za wąskie, tak aby niewidomi mieli czas zorientować się, że zmieniła się nawierzchnia. Orientację utrudnia także nierówna nawierzchnia. Błoto i śnieg zalegające na chodnikach powoduje, że guzków nie da się wyczuć pod butem.

Kolejnym problemem osób niewidzących są wysokie nie oznakowane krawężniki i samochody nieumiejętnie zaparkowane na chodnikach i poboczach.

Nieco łatwiej przemieszczać się komunikacją miejską. Sądeckie MPK już od kilku miesięcy testuje system Ariadna. Obecnie system Ariadna został zamontowany w jednym z autobusów linii numer 41. Polega on na powiadamianiu osób niewidomych i słabowidzących o nadjeżdżającym właśnie autobusie. Osoby te za pośrednictwem komórki otrzymują informację o której godzinie i jaki autobus dojeżdża do przystanku. Z kolei autobus został dodatkowo wyposażony w urządzenie GPS informujące kierowcę o tym, że na przystanku oczekuje już osoba niewidoma. Ponadto w autobusie został również zamontowany system głośnomówiący. Powiadamia on pasażerów do jakiego przystanku dojeżdżają w tym momencie oraz jaki przystanek będzie następny. – Liczymy, że do końca roku system ten zostanie wprowadzony we wszystkich sądeckich autobusach – mówi Krystyna Michalik. Niewątpliwie ułatwi on poruszanie się osobom niewidomym po mieście – informuje Leszek Langer, pełnomocnik ds. osób niepełnosprawnych przy Urzędzie Miasta.
 

Autor: Ank