Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Niech was jednoczy modlitwa

Treść

Wczoraj przed wieczorem na rynku w Nowym Sączu został odsłonięty pomnik Jana Pawła II. Uroczystości odbyły się w 27. rocznicę powołania Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Zgromadziły rzesze wiernych, duchowieństwo, władze samorządowe, przedstawicieli różnych środowisk lokalnych.

Obszerną relację z tych podniosłych uroczystości przekażemy w jutrzejszym wydaniu "Dziennika Nowosądeckiego". Kiedy się rozpoczynały, bieżący numer był już zamknięty. Oficjalną ceremonię odsłonięcia pomnika na rynku poprzedziło wiele działań organizacyjnych. Do późnych godzin w sobotę trwały prace porządkowe przy pomniku.

Gotowy monument zasłonięty został tkaniną w kolorach papieskich i przewiązaną biało-czerwoną szarfą. W niedzielę od rana odbywały się próby techniczne na telebimie, który po południu posłużył do transmisji uroczystej mszy świętej z bazyliki na rynek oraz relacji całej uroczystości pod ratuszem rzeszom wiernych zgromadzonym na placu.

Od rana podczas mszy świętych czytane było okolicznościowe przesłanie ordynariusza tarnowskiego biskupa Wiktora Skworca, który pozostał w Tarnowie, celebrując w katedrze główne uroczystości diecezjalne z okazji rocznicy inauguracji pontyfikatu papieża Polaka. W liście do diecezjan i mieszkańców Nowego Sącza biskup Skworc napisał:

"W ten obfitujący w ważne wydarzenie dzień, pasterska posługa zatrzymuje mnie w kościele katedralnym w Tarnowie i nie mogę uczestniczyć w uroczystości poświęcenia pomnika - a właściwie figury Sługi Bożego Jana Pawła II - postawionej na rynku Waszego miasta. Reprezentuje mnie i z mojego mandatu poświecenia dokona biskup pomocniczy Stanisław Budzik. W tej doniosłej dla miasta chwili łączę się z Wami duchowo, serdecznie Was pozdrawiam i gorąco proszę, abyście przyjęli dar papieskiego pomnika jako trwałe, niezniszczalne wezwanie! Każdy papieski pomnik jest niejako zmaterializowaną formą naszej zbiorowej "pamięci i tożsamości", mówi nam, o czym, a właściwie, o kim mamy pamiętać, aby nie zatracić swój tożsamości, to jest świadomości, kim jesteśmy, jako katolicy i Polacy - jako narodowa wspólnota wiary, która 27 lat temu dała światu Papieża. Każdy pomnik Ojca Świętego zdaje się do nas mówić: proszę, abyście całe to duchowe dziedzictwo - któremu na imię Jan Paweł II raz jeszcze przyjęli z wiarą, nadzieją i miłością, abyście nigdy nie zwątpili, nie znużyli się i nie zniechęcili, abyście nie podcinali sami tych korzeni, z których wyrastacie. Trwajcie w modlitwie o rychłą beatyfikację i kanonizację Jana Pawła II. Niech was jednoczy modlitwa!".

(WCH)

"Dziennik Polski" 2005-10-17

Autor: ab