Niepełnosprawni studenci walczą o swoje
Treść
W Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej studiuje obecnie ok. 100 osób z orzeczonym stopniem niepełnosprawności. Każdego dnia pokonują tysiące przeszkód, zanim dotrą na wykłady. Brak podjazdu, wysokie krawężniki, strome schody, wąska winda, do której drzwi nie otwierają się automatycznie i ciężko wjechać wózkiem to szara codzienność niepełnosprawnych studentów. Ponadto brak wyposażenia uczelni w specjalistyczne pomoce dydaktyczne i odpowiednie oprogramowanie komputerowe, powiększalniki, syntezatory mowy i klawiatury. Gołym okiem widać, iż istnieje wiele barier, które odsuwają niepełnosprawnych od życia studenckiego.
Niepełnosprawni studenci w zdecydowanej większości nie potrzebują stałej opieki drugiej osoby. Najliczniejszą grupę stanowią bowiem osoby cierpiące na choroby typu cukrzyca, epilepsja, choroby płuc. W drugiej grupie znajdują się studenci niewidomi i niedowidzący, głusi i niedosłyszący oraz studenci z dysfunkcją narządu ruchu.
Problemy studentów niepełnosprawnych przejawiają się przede wszystkim w ograniczeniu dostępności. Dla osób mających problemy z poruszaniem się dużym utrudnieniem są bariery architektoniczne takie jak: brak wydzielonych miejsc parkingowych, wind, podjazdów, dostosowanych toalet. – Remont domu studenta przy ulicy Długosza rozwiąże problem – mówi Rafał Majerczuk Studencki Rzecznik Osób Niepełnosprawnych – zamontowanie windy ułatwi poruszanie się osobom na wózkach. Przed sądeckimi uczelniami powstanie więcej miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych – dodaje. Poważną przeszkodą jest brak specjalistycznych urządzeń umożliwiających odbiór wiedzy. W większości przypadków osoby niewidome lub niedowidzące muszą liczyć na własny sprzęt lub ewentualnie pomoc kolegów. Osoby głuche lub słabo słyszące znajdują się w równie trudnej sytuacji. Specyfika studiowania opiera się głównie na przekazywaniu wiedzy za pomocą słowa.
Przy PWSZ działa Stowarzyszenie na Rzecz Integracji Środowisk Akademickich „Orion”. Nawiązało ono współpracę z Komisją Integracyjną przy PTTK w Nowym Sączu. Wspólnie organizują wyjazdy i imprezy integracyjne dla osób niepełnosprawnych.
Stowarzyszenie współpracuje również z Studenckim Rzecznikiem Osób Niepełnosprawnych działającym przy Uczelnianej Radzie Samorządu Studentów PWSZ oraz Pełnomocnikiem Prezydenta Nowego Sącza ds. Osób Niepełnosprawnych.
W Nowym Sączu został powołany Zespół Roboczy, który zajmuje się identyfikacją i rozwiązywaniem problemów, z którymi borykają się studenci niepełnosprawni. W skład zespołu wchodzą: Pełnomocnik Prezydenta Miasta Nowego Sącza ds. Osób Niepełnosprawnych, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Nowego Sącza ds. Społecznych, Pełnomocnicy Rektorów sądeckich uczelni ds. studentów niepełnosprawnych, Studenccy Rzecznicy Osób Niepełnosprawnych, Przedstawiciele Stowarzyszenia „Orion”.
– Podejmujemy wspólne inicjatywy i inwestycje, dzięki którym zlikwidujemy bariery architektoniczne na sądeckich uczelniach – mówi Rafał Majerczak, Studencki Rzecznik Osób Niepełnosprawnych. – Wymieniamy się doświadczeniami i podejmujemy wszelkie starania na rzecz integracji środowisk osób niepełnosprawnych – dodaje.
Najważniejszym celem ma być opieka i pomoc dla niepełnosprawnych studentów. O wiele łatwiej będą mieli też studenci I roku w przystosowaniu się do zajęć, akademika i życia studenckiego.
Pomoc w załatwianiu praktyk i stażów jeż kolejnym priorytetem Stowarzyszenia. Pracodawcy obawiają się zatrudniać niepełnosprawnego pracownika ze względu na skomplikowane procedury i kontrole – informuje Rafał Majerczuk. Problemem ten w dużej mierze wynika z podejścia pracodawców. Niektórzy uważają, że osoby niepełnosprawne są mniej wydajnymi pracownikami.
Autor: ank