Nowi studenci
Treść
NOWY SĄCZ. Rok akademicki otwarty
Uroczysta inauguracja roku akademickiego WSB-NLU była okazją do nadania specjalnych przywilejów absolwentom uczelni oraz wręczenia stypendiów i nagród wyróżniającym się na polu nauki.
- Specjalnie nie założyłem purpurowej togi. Nie mam także innych insygniów, które wyróżniają rektora uczelni. Tym chcę podkreślić, że moja uczelnia jest skierowana w przyszłość. Zakładam teraz łańcuch rektorski, ale tylko dlatego, że dostałem go od sądeczan - rozpoczął swoje przemówienie Krzysztof Pawłowski, rektor WSB-NLU.
W sobotę uczelnia rozpoczęła 15 rok funkcjonowania. Mimo tak krótkiej działalności ma na swoim koncie ogromne sukcesy odnoszone zarówno w Polsce, jak i na świecie. Składając sprawozdanie za miniony rok z pracy swojej szkoły, rektor wymienił tylko te najważniejsze: - Największym osiągnięciem i to bezprecedensowym jest uzyskanie II kategorii naukowej przez Instytut Nauk o Zarządzaniu. - Wielkim sukcesem było także otwarcie nowego kierunku - psychologii, która powstała, dzięki uporowi dr. Andrzeja Bulzaka. Witając studentów rozpoczynających dopiero naukę, rektor szczególnie wyróżnił tych z pierwszego roku psychologii: - Zróbmy wszystko, aby nasi absolwenci psychologii uzyskali taką markę na rynku, jak teraz uzyskują absolwenci biznesu, informatyki i politologii.
Wyliczając osiągnięcia uczelni, wymienił także działalność Gimnazjum i Liceum Akademickiego, dla których WSB-NLU jest organem prowadzącym. W tym roku uczniowie III klas gimnazjum uzyskali najwyższy średni rezultat w Polsce.
Po przemówieniu Krzysztofa Pawłowskiego nastąpiła immatrykulacja studentów I roku. Delegaci każdego kierunku złożyli uroczyste ślubowanie i otrzymali z rąk rektora indeksy.
Następnie przed mównicę zaproszono Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dr. Kazimierza Michała Ujazdowskiego, który wygłosił wykład inauguracyjny. Cytując Adama Mickiewicza powiedział między innymi, że tylko młodzi potrafią "tam sięgać gdzie wzrok nie sięga, łamać to, czego rozum nie złamie". Jednocześnie zauważył, aby całkowicie młodości nie zawierzać i pewne sprawy oddawać w ręce doświadczonym.
Kolejnym elementem uroczystości było rozdanie nagród i wyróżnień wszystkim tym, którzy swoją pracą przyczynili się do rozwoju nauki. Przewodniczący Kapituły Nagrody Naukowej WSB-NLU im. Marcina Bielskiego przedstawił tegorocznych zwycięzców. Do nagrody byli nominowani autorzy najlepszych publikacji. Spośród ośmiu walczących, wyróżniono dwóch - dr. hab. Jacka Leśkowa za publikację w kategorii nauk informatycznych i dr. Dariusza Woźniaka za publikację w kategorii nauk o zarządzaniu.
W imieniu studentów wręczono także nagrody dla pracowników, którzy otrzymali najwyższe oceny w "Student evaluation". Swoje nagrody dał także po raz pierwszy rektor WSB-NLU. - Kiedyś dziennikarze nazwali mnie buldogiem, więc teraz wręczę symboliczne nagrody Buldoga - powiedział Krzysztof Pawłowski, prezentując statuetki, sylwetki prawdziwych buldogów, które zostały wykonane przez sądeckiego artystę prof. Andrzeja Szarka.
Kiedy wszystkie nagrody zostały odebrane przyszedł czas na tych, którzy już zakończyli naukę w WSB-NLU. Dyplomy ukończenia studiów magisterskich z informatyki według programu DePaul University odebrało podczas sobotnich uroczystości 34 absolwentów. - Wręczam wam dzisiaj także Karty Absolwenta z szeregiem przywilejów, których najważniejszym jest zniżka 10% na okres studiów w WSB-NLU gwarantowana dla każdego z waszych dzieci. A nowym studentom chcę dodać, że przywileje się dodają, a więc dzieci z małżeństw naszych studentów będą miały zniżkę 20%. A wyobraźcie sobie, jaka będzie wysokość czesnego w najlepszej polskiej szkole za 20 lat - powiedział rektor.
Wieczorem studenci pierwszego roku bawili się na dyskotece w sądeckim klubie Jazzgot - a jak się bawili zobaczcie i przeczytajcie we wtorkowym, specjalnym dodatku "Dziennika Polskiego" - "Student".
(KG), "Dziennik Polski" 2006-10-02
Warto wiedzieć
Nagrody Buldoga otrzymali: zespołową - dr inż. Bogdan Batko, dr Wiktor Cwynar, dr Jacek Gancarczyk, dr Paweł Chlipała, dr Jacek Lipiec i dr Tomasz Wałowiec; indywidualną - dr Paweł Młodkowski.
Najwyższe oceny w "Student evaluation" mieli: dr Tomasz Wałowiec, mgr Aleksander Suseł, dr Radosław Ruchała, mgr Jacek Dunikowski, mgr Krzysztof Głuc, mgr Renata Skowron, mgr Agnieszka Soboń-Nowakowska, mgr Joanna Grydyk.
Autor: ea