Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Nowy Sącz - sprawdź aktualne oferty pracy

Treść

Po okresie pandemii COVID-19 w 2022 roku sytuacja na nowosądeckim rynku pracy wraca do normy. Widać wyraźny spadek bezrobocia i coraz większą liczbę ofert pracy. Komu najłatwiej o pracę w Nowym Sączu?

Sytuacja na rynku pracy w Nowym Sączu

Jak wskazują analizy Powiatowego Urzędu Pracy w Nowym Sączu, sytuacja na tutejszym rynku pracy jest stabilna i powinna napawać mieszkańców optymizmem. Wiosną 2022 roku liczba osób zarejestrowanych jako bezrobotne wyniosła 5927 (stan na 31 maja 2022 roku). Porównując tę liczbę do kwietnia 2022 roku, widać wyraźny spadek – bez pracy w Nowym Sączu jest o 130 mieszkańców mniej.

W maju 2022 roku wśród osób bezrobotnych znacznie więcej było kobiet niż mężczyzn. Aż 4078 pań, czyli 68,8% ogółu bezrobotnych, nie znalazło zatrudnienia. W trudnej sytuacji są również długotrwale bezrobotni – to aż 3469, czyli 58,5% niezatrudnionych nowosądeczan. Ofert brakuje także dla osób bez kwalifikacji zawodowych. Kandydaci o takim profilu stanowią aż 21% bezrobotnych.

Najnowsze dane PUP wyraźnie wskazują jednak, że liczba ofert pracy dla nowosądeczan wraca do stanu sprzed pandemii. W analogicznym okresie (stan na koniec maja) w 2019 roku w statystykach nowosądeckiego urzędu pracy widniało 5702 bezrobotnych, w 2020 roku – 7108, a w 2021 roku – 6526. Widać zatem doskonale, że po wzroście w 2020 i 2021 roku liczby mieszkańców szukających pracy Nowy Sącz poziom bezrobocia wraca do stanu sprzed pandemii (przed marcem 2020 roku).

Gdzie szukać pracy? Nowy Sącz daje wiele możliwości!

Nowosądeczanie mogą szukać zatrudnienia w rodzinnej miejscowości albo innych miastach w regionie. Kraków, który jest stolicą Małopolski, jest doskonale skomunikowany z Nowym Sączem. Obie miejscowości są od siebie oddalone o nieco ponad 100 km, ale łatwo podróżować między nimi samochodem, autobusem i pociągiem. Praca Nowy Sącz dla krakowskiej firmy może być pracą zdalną albo hybrydową, do której wielu Polaków przyzwyczaiło się w okresie pandemii.

Czym różni się praca hybrydowa od pracy zdalnej? Ta pierwsza wymaga systematycznego pojawiania się w biurze, np. jeden lub dwa razy w tygodniu. Praca zdalna może być z kolei wykonywana z dowolnego miejsca nie tylko w Polsce, lecz także na świecie. W obu przypadkach niektórzy pracodawcy wymagają jednak obecności w biurze w okresie wdrożenia nowego pracownika do obowiązków zawodowych.

Nowosądeczanie chętnie podejmują także prace sezonowe. Nowy Sącz jest największym miastem w Beskidzie Sądeckim, które jest położone relatywnie blisko popularnych miejscowości turystycznych. Jedną z nich jest Krynica-Zdrój, oddalona o około 30 km. Nieco dalej położone są m.in. Szczawnica i Tylmanowa. Najwięcej ofert pracy dotyczy sezonu letniego i takich miejsc, jak sklepy, restauracje i hotele.

Praca Nowy Sącz – w tych zawodach znajdziesz zatrudnienie

Obraz nowosądeckiego rynku pracy dają także portale z ogłoszeniami rekrutacyjnymi. W wyszukiwarce wpisz np. hasło „Praca Nowy Sącz – Gowork”. Po krótkiej analizie zawartości strony z ofertami łatwo orzec, że najbardziej poszukiwani są kierowcy międzynarodowi z prawem jazdy kat. B i kierowcy dużych pojazdów (z prawem jazdy kat. C, a nawet C+E). Pracodawcy są nie mniej zainteresowani zatrudnieniem pracowników budowlanych o różnych specjalnościach. Nie brakuje ofert m.in. dla murarzy i cieśli.

Wśród popularnych ogłoszeń o pracę dla nowosądeczan nie brakuje też przedstawicieli medycznych i handlowych, m.in. promujących i sprzedających instalacje fotowoltaiczne. Widać również zapotrzebowanie na pracowników biurowych, także w Służbie Cywilnej.

Autor: Silesian