Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Oblegana Dolina Popradu

Treść

REGION. Ostatni koloniści pakują torby i plecaki. Na Sądecczyźnie oraz w powiatach limanowskim i gorlickim wypoczywało 23 tysiące dzieci i młodzieży z całej Polski. Było ich blisko tysiąc więcej, niż w ubiegłym roku.

Tegoroczne wakacje upłynęły bezpieczne. Na szczęście nie odnotowano nieszczęśliwych wypadków. Tradycyjnie już najwięcej młodzieży wypoczywało w Dolinie Popradu. Najbardziej oblegane były Piwniczna, Krynica, Muszyna i Stary Sącz.

- W tym roku zarejestrowaliśmy 310 placówek - podsumowała wczoraj akcję letnią Stefania Bednarowska, starszy wizytator w sądeckiej Delegaturze Kuratorium Oświaty. - W ramach prowadzonych kontroli sprawdziliśmy 41 obiektów, w których przebywali koloniści. Przez całe wakacje otrzymaliśmy tylko pięć skarg od rodziców, którzy przekazali nam uwagi dotyczące programu, realizowanego przez organizatorów. Wszystkie się potwierdziły, a kierownicy kolonii otrzymali kuratoryjne zalecenia. Mieliśmy też jedną informację o dzikiej kolonii w Porębie Wielkiej, która nie została zarejestrowana w naszej delegaturze. Rozwiązał ją limanowski Sanepid, po tym, gdy u kilkorga dzieci wystąpiły objawy zatrucia pokarmowego.

W trzech powiatach funkcjonowało 310 kolonii i obozów, które organizowane były w domach wczasowych i pensjonatach. Bardzo rzadko w tym roku wybierano szkoły.

Dzieci, których rodziców nie było stać na opłacenie im wyjazdu, brały udział w różnego rodzaju półkoloniach i obozach dochodzących. W ich przygotowanie angażowały się m. in. samorządy, parafie, Ochotnicze Hufce Pracy, organizacje społeczne, sportowe, fundacje oraz zarządy osiedli.

- Oferta była naprawdę urozmaicona - dodaje Stefania Bednarowska. - Dofinansowanie z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu otrzymali organizatorzy, którzy przygotowali wypoczynek m. in. w Bobowej i Kasince Małej. Dofinansowanie otrzymała też kolonia dla dzieci z terenów po byłych pegerach w Gołkowicach. Odbył się także obóz językowy UNESCO w Limanowej oraz Letnia Szkoła Językowa w Zespole Szkół Zawodowych w Starym Sączu. O bardzo ciekawy program zadbała też gminna komisja ds. rozwiązywania problemów alkoholowych z Piwnicznej-Zdroju.

(MIGA)

"Dziennik Polski" 2005-08-30

Autor: ab