Od Gdańska do Kijowa
Treść
W najbliższy piątek w Wyższej Szkole Biznesu-NLU w Nowym Sączu odbędzie się konferencja z cyklu "Nasze wiano dla Europy" zatytułowana "XXV lat Solidarności od Gdańska do Kijowa".
Udział w tym spotkaniu, które rozpocznie się o godz. 11, zapowiedzieli m.in. Lech Wałęsa, byli premierzy: RP - Jerzy Buzek, Słowacji - Jan Czarnogursky, Akos Engelmayer (w latach 90. ambasador Węgier w Polsce), liczna grupa dawnych działaczy opozycji z krajów Europy Środkowej, przedstawiciele państw Grupy Wyszehradzkiej.
To już trzecia konferencja zorganizowana przez Instytut Europa Karpat, działający przy Małopolskim Centrum Kultury "Sokół". Pierwsza, w roku 2003, przebiegała pod hasłem "5 minut przed referendum", druga w roku 2004 nosiła tytuł "5 minut po akcesji".
- Głównym celem sesji, nad którą honorowy patronat objął Lech Wałęsa, jest ukazanie wpływu, jaki wywarła "Solidarność" na przemiany w naszej części Europy w ostatnich 25 latach - mówi Leszek Zegzda. - Pragniemy też ukazać znaczenie solidarności społecznej i ciągłość przemian, których ostatnim wyrazem są wydarzenia na Ukrainie.
Głównym punktem piątkowego spotkania będzie dyskusja zatytułowana "Przystanki wolności". Na temat wydarzeń w Budapeszcie w roku 1956, w Pradze w roku 1968, w Gdańsku w roku 1980, w Bratysławie w roku 1993, w Kijowie w roku 2004 rozmawiać będą m.in. Akos Engelmayer, Petr Uhl, Jerzy Buzek, Jan Czarnogursky, Jacek Kluczkowski, Janusz Sepioł i Andrzej Szkaradek.
O godz. 15.15 w "Sokole" goście zwiedzą wystawę pt. "Jan Paweł II święty: aż po krańce ziemi". O godz. 16 w Karczmie nad Potokiem obok hotelu "Perła Południa" w Rytrze rozpocznie się Biesiada Wyszehradzka. Z koncertem wystąpi ukraiński skrzypek Rostysław Fedynec, grać będzie też Kapela Wojtka Boguckiego.
Konferencję wsparli finansowo i organizacyjnie: Fundacja Wyszehradzka, Urząd Komitetu Integracji Europejskiej, Województwo Małopolskie, Powiat Nowosądecki, Gmina Piwniczna-Zdrój i Wyższa Szkoła Biznesu-NLU. (pg)
"Dziennik Polski" 2005-10-19
Autor: ab