Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Opór ordynatorów

Treść

NOWY SĄCZ. Nie powiodła się próba oszczędzania na etatach funkcyjnych w szpitalu

Ordynatorzy Szpitala Specjalistycznego w Nowym Sączu stanowczo sprzeciwili się planowanej przez dyrekcję likwidacji ich funkcyjnych zastępców. Kompromisem są jedynie obniżone dla nich stawki dodatku do pensji z 35 do 5 procent. Powolne obniżanie poziomu wydatków osobowych i redukcja zatrudnienia jest jednem z warunków wdrażania programu naprawczego zaakceptowanego przez Urząd Marszałkowski. Z kolei konsekwentna restrukturyzacja daje szansę ubiegania się przez szpital o pożyczkę rządową 9 mln zł.Poprzednia, przed Arturem Puszko, dyrektorka szpitala, Zofia Kubisz - Pajor narzekała na ordynatorów, którzy umieli skutecznie walczyć o swoje. Z ostatnich rozgrywek w sądeckim szpitalu wynika, że i obecna dyrekcja, dająca ostatnio brawurowe popisy, gdy chodzi o inwestycje, z kadrą ordynatorską za bardzo nie może sobie poradzić. W programie naprawczym zapisana jest, między innymi, redukcja dwustu etatów do końca 2006 roku. W grupie, na której można zaoszczędzić, czytaj częściowo zredukować, znaleźli się zastępcy ordynatorów. W sumie siedmiu lekarzy. Okazało się, że są nie do ruszenia.

- Oni są nam potrzebni - stwierdziła większość ordynatorów w konfrontacji z propozycjami dyrektora Puszko, który zmuszony został do złagodzenia swojego pomysłu. W efekcie, ubędzie 2,5 etatu. Tak przekłada się obniżenie z 35 do 5 procent dodatków funkcyjnych tym lekarzom, którzy zachowali stanowiska. Odebrano całkowicie natomiast dodatki funkcyjne pielęgniarkom epidemiologicznym.


- Z tych zamierzonych etatów na peno jeszcze nie ubyło połowy - informował nas wicedyrektor do spraw finansowych Wojciech Michalik. - Staramy się jednak realizować konsekwentnie program naprawczy. Ludzie ubędzie choćby przez to, że będziemy rozwiązywać umowy o pracę z tymi, którzy nabyli praw emerytalnych czy rentowych.


Dyrekcja liczy także, że ze stanu osobowego zejdą takżę ci pracownicy, których przejmą zewnętrzne firmy wynajęte do sprzątania, prania i gotowania w szpitalu. (WCH)

"Dzirnnik Polski" 2005-07-21

Autor: ab