Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Oprocentowanie kredytu hipotecznego: co trzeba o nim wiedzieć?

Treść

Oprocentowanie kredytu hipotecznego jest jednym ze składowych, który świadczy o zarobku banku w ramach udzielonego zobowiązania. Weź pod uwagę, że banki komercyjne nie pożyczają pieniędzy za darmo, ale liczą na wysoki zysk, a ten jest możliwy w całym okresie spłaty właśnie poprzez naliczanie odpowiedniego oprocentowania. Ile wynosi oprocentowanie kredytu hipotecznego, co się na niego składa? Jak wybierać opłacalne kredyty hipoteczne, uwzględniając tego rodzaju koszt? Poznaj szczegóły już teraz.

Co to jest oprocentowanie kredytu hipotecznego?

Jak już wspomnieliśmy, oprocentowanie kredytu hipotecznego jest czystym zyskiem dla banku, dlatego instytucjom bankowym zależy, aby jego wskaźnik był jak najwyższy. Warto wiedzieć, że oprocentowanie składa się z dwóch czynników, to marża kredytu hipotecznego, która ustalana jest indywidualnie przez banki, a nawet można ją korzystnie negocjować oraz WIBOR, który jest ustalany odgórnie. O ile marża jest najczęściej stała w całym okresie spłaty, to WIBOR może się zmieniać w zależności od aktualnej sytuacji na rynku usług bankowych. Właśnie dlatego nawet to stałe oprocentowanie kredytu hipotecznego w praktyce może się zmieniać na korzyść albo niekorzyść kredytobiorcy.

Oprocentowanie kredytu hipotecznego 2022

Okazuje się, że większość potencjalnych kredytobiorców zwraca uwagę na to, jakie jest oprocentowanie kredytu hipotecznego jeszcze przed podpisaniem umowy z bankiem, natomiast nie każdy zdaje sobie w ogóle sprawę, co to właściwie jest i jakie ma znaczenie w aspekcie opłacalności całego zobowiązania.

Należy pamiętać, że średnie oprocentowanie kredytu hipotecznego jest istotne i należy wybierać oferty, które charakteryzują się tym najniższym, natomiast nie jest to warunek priorytetowy, a już na pewno nie jest jedyny, jaki trzeba uwzględniać przy wyborze danej oferty.

Ciekawostką jest to, że oprocentowanie kredytu hipotecznego pko czy w innym banku w roku 2022 jest naprawdę korzystne dla kredytobiorców, a same zobowiązania są wciąż znacznie bardziej opłacalne, aniżeli te zaciągane jeszcze kilka lat temu. Znaczący wpływ na to ma wzrastająca konkurencja w branży bankowej, przez co instytucje bankowe muszą walczyć o każdego klienta.

Dobrze jest jednak mieć na uwadze, że to, jakie oprocentowanie kredytu hipotecznego zostanie narzucone, nie wpływa całkowicie na wszystkie koszty, jakie w związku ze współpracą z instytucją bankową ponosi kredytobiorca. Podstawą weryfikacji opłacalności jest nie tyle oprocentowanie kredytu hipotecznego, ile koszty całkowite, a więc wskaźnik RRSO.

Oprocentowanie kredytu hipotecznego a wskaźnik RRSO

Oprocentowanie kredytu na mieszkanie jest tak naprawdę tylko jednym z elementów, które mają znaczenie w zakresie opłacalności danego zobowiązania. Najważniejszy jest wskaźnik RRSO, który mówi o całkowitych opłatach, jakie w związku ze współpracą z bankiem musi ponieść klient w całym okresie trwania umowy. Oprócz oprocentowania bierze się pod uwagę także wszelkie koszty okołokredytowe, jak prowizja za udzielenie banku, opłaty za rzeczoznawcę, koszty ubezpieczenia nieruchomości oraz polisy na życie kredytobiorcy czy odsetki karne za zwłokę w spłacie miesięcznych rat. Zdarza się, że te wszystkie dodatkowe koszty sprawiają, iż kredyt hipoteczny wcale nie jest opłacalny, pomimo iż wyróżnia się niskim oprocentowaniem. Banki muszą zarabiać na swoich klientach, dlatego mogą oferować niskie oprocentowanie, ale wygenerują zysk poprzez inne, wysokie opłaty.

Autor: Silesian