Orkanowa rodzina. Poręba Wielka
Treść
U stóp Turbacza, w siedzibie Gorczańskiego Parku Narodowego w Porębie Wielkiej już po raz szósty wręczono nagrody przyznane przez Instytut Władysława Orkana, których patronem jest ten wybitny pisarz. Jak co roku otrzymali je ci, którzy wyróżnili się wybitnymi osiągnięciami w upowszechnianiu kultury regionalnej.
Nagroda im. Orkana jest przyznawana twórcom różnych dziedzin kultury. Pomysł, by w ten właśnie sposób honorować artystów polskiej prowincji i propagować osiągnięcia przedstawicieli Polski regionalnej i lokalnej wyszedł od Stanisława Kolbusza, Jarosława Kalinowskiego, Czesława Siekierskiego i Tadeusza Skoczka.
W tym roku Kapituła przyznała trzy nagrody. Otrzymali je Andrzej Grabowski z Ciężkowic - kawaler Orderu Uśmiechu, poeta, prozaik i publicysta, za dokonania artystyczne w dziedzinie literatury i aktywność w propagowaniu sztuki, Seweryn A. Wisłocki z Woli Zręczyckiej - za prace naukowe w dziedzinie etnologii, etnografii i historii sztuki Śląska oraz Michalina Pięchowa z Bochni, autorka publikacji "Świat sercem malowany", będącej opisem pielgrzymek do miejsc świętych. Nagrody honorowe przyznano z kolei Stanisławowi Hodorowiczowi - rektorowi Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu i przedsiębiorcy Stanisławowi Pasoniowi.
- My wszyscy, którzy dostąpiliśmy tego zaszczytu i zostaliśmy wyróżnieni jedną z najpiękniejszych nagród, przyjęliśmy zobowiązanie żeby nadal powiększać piękniejszą stronę świata - mówił Andrzej Grabowski.
- Jest to wielki zaszczyt i wyróżnienie, które stanie się dla mnie bodźcem do dalszej pracy i przekazywania czytelnikom tego, co sama przeżyję, doznam i zaobserwuję. W myśl twierdzenia "szczęście to jedyna rzecz, którą się mnoży, jeżeli się ją dzieli" - powiedziała z kolei Michalina Pięchowa.
- Gratuluję laureatom - mówił Jarosław Kalinowski, wicemarszałek Sejmu. - Bądźmy wspierającą się i szanującą "Orkanową" rodziną.
Po wręczeniu nagród Bolesław Faron, przewodniczący Kapituły Nagrody wygłosił wykład dotyczący "Listów ze wsi" Władysława Orkana, które stanowią trzon jego publicystycznej twórczości. Prelegent podkreślił, że zawarte w nich myśli - chociaż sprzed 80 lat - mogą i powinny funkcjonować nadal.
Po wykładzie wystąpiły dzieci ze szkoły w Porębie Wielkiej, a na koniec goście zwiedzili "Orkanówkę" - miejsce twórczości pisarza, a obecnie Muzeum Biograficzne Władysława Orkana.
(TOP) , "Dziennik Polski" 2007-05-07
Nagrody przyznawali
Kapitułę przyznającą nagrody stanowili w tym roku: prof. dr hab. Bolesław Faron (Akademia Pedagogiczna w Krakowie) - przewodniczący, oraz członkowie: Bronisław Dutka (poseł na Sejm), Witold Grzybowski (Krakowska Fundacja Kultury), dr Ewa Jaska (Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego), Jarosław Kalinowski (wicemarszałek Sejmu), Stanisław Kolbusz (Stowarzyszenie EkosystEM - Dziedzictwo Natury), Bogumił Osiński (Uniwersytet Warmińsko Mazurski), Jan Prochyra (Teatr Rampa), prof. UMCS dr Jan Sęk (Fundacja im. K. E. Lewakowskiego), Tadeusz Skoczek (Instytut Władysława Orkana), Ludwik Węgrzyn (Związek Powiatów Polskich).
Autor: ea