Pamięć o chłopaku z Sosnowca. Krynica-Zdrój
Treść
Przez trzy dni w Krynicy Zdroju gościli uczestnicy Rajdu Śladami Jana Kiepury. Jak co roku z Sosnowca do uzdrowiska przyjechała młodzież i członkowie Fundacji noszącej imię wielkiego śpiewaka.
Rajd jest organizowany przez PTTK i Fundację im. Jana Kiepury, której prezesem jest Ludwik Kasprzyk. Do Krynicy przyjechały dwa autokary - ok. 80 osób. Sosnowiczanie zwiedzieli perłę polskich zdrojów, podziwiali też wspaniałe widoki z Jaworzyny. Prezes Krynickiego Towarzystwa Kulturalnego Małgorzata Miecznikowska Gurgul zaprosiła ich na koncert do sali Balowej Starego Domu Zdrojowego. Uczestnicy rajdu usłyszeli znane przeboje muzyki rozrywkowej z lat 60. i 70. ubiegłego wieku wykonaniu Joanny Kuźmy i Małgorzaty Poręba z Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. w Nowym Sączu oraz zespołu "Moderato" z Gminnego Ośrodka Kultury w Łabowej. Poeta Sławomir Korczyński recytował swoje wiersze poświęcone Janowi Kiepurze.
Wczoraj uczestnicy rajdu i kryniczanie (m. in. zastępca burmistrza Dariusza Reśko) złożyli kwiaty pod pomnikiem artysty przy ul. Piłsudskiego i na Deptaku przy muszli koncertowej, pod medalionem z podobizną śpiewaka.
(PG)
Jan Kiepura
Jan Kiepura urodził się 16 maja 1902 r. w Sosnowcu, zmarł 15 sierpnia 1966 r. w Harrison k. Nowego Jorku. Spoczywa w Alei Zasłużonach na warszawskich Powązkach. To jeden z najsłynniejszych tenorów świata. Występował na największych scenach muzycznych. Miał w swoim repertuarze wielkie partie operowe. Chętnie śpiewał też przeboje muzyki rozrywkowej. Zagrał w licznych filmach (w niektórych towarzyszyła mu żona Marta Eggerth). Związany był z rodzinnym Sosnowcem i Krynicą, gdzie w latach 30. ub. w. wybudował wielki pensjonat, który nazwał "Patrią". Tu chętnie przyjeżdżał w przerwach między artystycznymi podróżami. Często występował na żywo na Deptaku, wzbudzając zachwyt mieszkańców uzdrowiska i kuracjuszy.
Po drugiej wojnie światowej pozostał w Stanach Zjednoczonych, mieszkał też w Paryżu. Długo nie mógł przyjechać do ojczyzny. Dopiero w roku 1958 odwiedził Polskę. Do dziś uważany jest za największego polskiego tenora. Ku jego czci od kilkudziesięciu lat latem odbywa się w Krynicy Festiwal im. Jana Kiepury. Jest też patronem Krynickiego Towarzystwo Kulturalnego.
Autor: ea