Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Pamięć RAM a procesor - jakie mają znaczenie przy wyborze laptopa?

Treść

Przy wyborze komputera bardzo często klienci biorą pod uwagę przekątną ekranu, rozdzielczość, matrycę, natomiast mniejszą uwagę przywiązują do oceny procesora. Z punktu widzenia funkcjonalności, szybkości uruchomienia systemu, pracy z aplikacjami, a także wydajności pracy urządzenia podczas odtwarzania materiałów wideo czy gier komputerowych najważniejsze znaczenie ma wybór komputera z uwzględnieniem typu procesora oraz wielkości pamięci RAM. 

Pamięć RAM i typ procesora a wydajność komputera 

Badania porównujące wydajność pracy komputerów starszych niż pięć lat a najnowszych modeli dostępnych obecnie na rynku pokazują, że wolniejsze komputery są w stanie zmniejszyć wydajność pracujących na nich osób nawet blisko o 30%. Zakup nowoczesnego urządzenia z odpowiednim procesorem i dużą pamięcią RAM ma więc ogromne znaczenie w przypadku zakupu sprzętu firmowego, ponieważ przekładać się to może na produktywność i wydajność pracowników. Na ocenę procesora i pamięci RAM warto jednak zwracać uwagę nie tylko przy zakupie komputera w celach biznesowych, lecz także tego przeznaczonego do celów prywatnych - nauki i rozrywki. Im lepszy procesor i im większa ilość pamięci RAM, tym komputer działa sprawniej, wydajniej, bez problemu uruchamiając najbardziej zaawansowane aplikacje. Dla miłośników gamingu te dwa elementy także mają ogromne znaczenie, ponieważ przekładają się na jakość gry, eliminację problemów z zacinaniem się obrazu, szybkość reakcji itp.

Co zależy od pamięci RAM?

Pamięć RAM służy przede wszystkim jako krótkotrwała pamięć do przechowywania podręcznych danych, a więc takich, na których komputer pracuje w danym momencie. Chodzi o to, aby były one łatwo i szybko dostępne, ponieważ dzięki temu przyspiesza się wykonywanie wielu operacji i poleceń. Zasada jest stosunkowo prosta: im więcej pamięci RAM ma twój komputer, tym więcej programów możesz mieć otwartych w tym samym momencie. Od wielkości RAM zależy, jak wiele danych komputer będzie w stanie przetworzyć w jednej chwili bez jakiegokolwiek zacięcia, zawieszenia czy opóźnienia. Pamięć RAM można oczywiście rozbudowywać, natomiast wiąże się to z konkretnymi kosztami. Lepszym rozwiązaniem jest więc zakup komputera z większą ilością RAM. Warto także pamiętać, że RAM nie da się rozbudowywać w nieskończoność. Granice możliwości wyznacza brak fizycznego miejsca na płycie głównej i z tym ograniczeniem trzeba się liczyć. Drugim ograniczeniem jest moc obliczeniowa, która musi pozwalać na obsługę konkretnej wielkości RAM.

Oczywiście, jeśli komputer jest wykorzystywany wyłącznie do przeglądania Internetu, pracy z prostymi aplikacjami biurowymi czy nauki, w większości przypadków nie ma konieczności zakupu komputera z największą dostępną ilością RAM. Jeśli jednak, pracujesz z zaawansowanymi aplikacjami, przetwarzasz duże ilości danych (np. opracowujesz zaawansowane projekty, grafiki, materiały video) albo jesteś zapalonym miłośnikiem gamingu - wtedy warto postawić od razu na zakup komputera z możliwie dużą pamięcią RAM. Inaczej szybko będziesz sfrustrowany zbyt wolno działającym systemem.

Procesor a pamięć RAM

Procesor, czyli inaczej CPU to centralna jednostka obliczeniowa. Odpowiada on za instrukcje i moc obliczeniową, z których korzystać mogą wszystkie aplikacje oraz system operacyjny. Łatwo więc domyślić się, że nowoczesny i wydajny proces gwarantuje sprawną i wydajną pracę. Im mocniejszy jest procesor, tym szybciej "myśleć" i pracować może komputer. Bardzo często zdarza się bowiem, że pamięć RAM jest wystarczająco duża, natomiast nie jest ona optymalnie wykorzystywana ze względu na ograniczenia np. w mocy obliczeniowej. Nowoczesne CPU pozwala te problemy usunąć. Można także liczyć, że przy rozbudowie pamięci RAM odpowiednia moc obliczeniowa pozwoli na osiągnięcie maksymalnych korzyści z zakupu dodatkowej ilości pamięci. Wielokrotnie zdarza się, że źródłem problemów z wydajnością komputera nie jest brak RAM, ale właśnie zbyt przestarzały procesor, który nie jest w stanie zapewnić odpowiedniego poziomu pracy komputera.

Nie chodzi o to, aby wybierać między tym, czy kupisz lepszy procesor czy zwiększyć ilość pamięci RAM. Nie chodzi również o to, aby przy zakupie nowego komputera koncentrować się na jednym z tych dwóch komponentów. Rekomenduje się znalezienie równowagi między parametrami procesora i pamięci RAM. Obydwa te komponenty są bowiem kluczowe dla sprawnego działania sprzętu, są niezależne od siebie, ale jednocześnie się dopełniają i mają na siebie wpływ (przede wszystkim procesor na efektywne wykorzystanie RAM). Jakość tych dwóch komponentów ma wpływ również na możliwości płyty głównej, pracę dysku twardego, a także wiele innych komponentów sprzętu. Nie oznacza to oczywiście, że przy wyborze komputera można zupełnie pominąć ocenę innych elementów jego budowy (takich jak matryca, ekran, rozdzielność itp.), niewątpliwie jednak jeśli twoim celem jest zakup sprawnego i wydajnego sprzętu, ocenę dostępnych modeli powinieneś zacząć od zebrania informacji na temat CPU i RAM.

Autor: Silesian