Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Piąta nagroda ministra

Treść

NOWY SĄCZ. Biuro Urbanistyczne - Maria Modzelewska z Nowego Sącza otrzymało nagrodę ministra infrastruktury II stopnia za sporządzenie planu zagospodarowania przestrzennego Starego Sącza. To już piąte takie wyróżnienie firmy, która wykonuje projekty dla wielu samorządów w Małopolsce i na Podkarpaciu.

"Plan zagospodarowania przestrzennego to konstytucja terenu, mająca ogromny wpływ na jego rozwój. Opracowanie planu dla zabytkowego śródmieścia Starego Sącza było nie lada wyzwaniem, ze względu na konieczność zachowania unikalnego układu urbanistycznego miasta, a jednocześnie pogodzenia tego zadania z wymaganiami współczesności i oczekiwaniami mieszkańców. Nagroda ministra infrastruktury, poprzedzona wnioskiem komisji nagród, w której zasiadali wybitni eksperci - urbaniści, potwierdziła, że ważne sprawy naszego miasta powierzamy najlepszym fachowcom, którzy ze swojego zadania wywiązują się znakomicie" - napisał na stronie internetowej wiceburmistrz Jacek Lelek.

Maria Modzelewska przez długi czas pracowała w urzędach samorządowych i instytucjach projektowych. Była główną autorką planu rozwoju województwa nowosądeckiego. W Nowym Sączu prowadzi biuro, które zatrudnia etatowo cztery osoby. Do opracowywania planów zagospodarowania konkretnej gminy czy miasta lub ich części zatrudnia od 10 do 15 osób, specjalistów z różnych dziedzin.

- Taki dokument musi uwzględniać wszystkie aspekty życia - mówi Maria Modzelewska. - Jest to praca bardzo żmudna, wymagająca zespolenia w jedno wielu elementów. Taki projekt musi uwzględniać też zmieniające się w Polsce dosyć często przepisy. Dużo czasu zajmują konsultacje z mieszkańcami, którzy zgłaszają różne uwagi oraz wnioski. Staramy się je uwzględniać, ale nie zawsze jest to możliwe. Wtedy ludzie są niezadowoleni. Jako eksperci uczestniczymy w spotkaniach z nimi. Bardzo się cieszymy z kolejnej już, piątej w karierze naszego biura, nagrody ministra infrastruktury. Poprzednią - I stopnia - otrzymaliśmy w roku 1992 za plan Krościenka. To wyróżnienie traktujemy jako potwierdzenie dobrej opinii o naszej pracy. A tym bardziej, że ten plan dotyczył centrum Starego Sącza, gdzie naprawdę trudno było pogodzić interesy publiczne i indywidualne, przesłanki historyczne i ochronę zabytków ze współczesnymi potrzebami miasta.

Biuro Urbanistyczne na konkurs wysłało dwa plany przygotowane i uchwalone przez rady: Rytra i Starego Sącza. Minister "za wybitne osiągnięcia twórcze" uhonorował ten drugi. Obecnie sądeczanie pracują nad projektami dla Łapsz Niżnych na Spiszu, Cisnej w Bieszczadach, Bukowiny Tatrzańskiej i Nowego Targu. (pg)

"Dziennik Polski" 2005-08-09

Autor: ab