Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Podatki i formularze w małżeństwie - czyli wspólne rozliczenie PIT-37

Treść

Deklarację PIT-37 można przygotować indywidualnie, można jednak złożyć odpowiedni wniosek o tak zwane łączne opodatkowanie dochodów małżonków. Jak w praktyce działa to rozwiązanie? Dlaczego warto z niego skorzystać? Jakie warunki należy spełnić by rozliczyć PIT 2019 wspólnie?

Dlaczego warto zastanowić się nad wspólnym rozliczeniem PIT?

Wspólne rozliczenie PIT 2019, może mieć różne zalety. Pierwsza grupa dotyczy wygody pracy oraz braku konieczności przygotowywania dwóch dokumentów. Jest to szczególnie ważne w związkach, gdzie na przykład jedna z osób nie zna się na podatkach, księgowości czy finansach. Druga grupa zalet dotyczy stricte zysku finansowego, ponieważ rozliczenie wspólne małżonków może powodować realne zmniejszenie zobowiązania podatkowego. Do najważniejszych cech i zalet rozliczenia wspólnego podatnicy zaliczyli więc:

  • Opłacalność finansową;
  • Wygodę wypełnienia jednego dokumentu PIT;
  • Szybkość przygotowania wspólnej deklaracji;
  • Brak konieczności podwójnego sprawdzania wykorzystanych ulg i zwolnień;
  • Możliwość skorzystania z jednej usługi wsparcia w rozliczeniu deklaracji (czyli na przykład biura rachunkowego, księgowego czy profesjonalnej aplikacji do przygotowania PIT).

Warunki konieczne do wykorzystania preferencji

Nie każdy może przygotować wspólne rozliczenie. Bez względu na to czy deklaracja będzie opracowywana w wersji tradycyjnej czy PIT online, podatnicy powinni zwrócić uwagę, czy:

  1. podlegają nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu;
  2. pozostają w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy;
  3. istnieje między nimi wspólność majątkowa przez cały rok podatkowy;
  4. czy nie mają do nich zastosowania przepisy dotyczące 19% podatku (art. 30c ustawy o PIT);
  5. czy nie mają do nich zastosowania przepisy o zryczałtowanym podatku, podatku tonażowym lub aktywizacji przemysłu okręgowego.

Od zasady numer 2 przewidziano pewien wyjątek, to znaczy w przypadku jeżeli jeden z małżonków zmarł w trakcie roku podatkowego, to podatnik wdowiec lub wdowa - mogą skorzystać z preferencji podatkowej w postaci przygotowania wspólnego rozliczenia PIT z małżonkiem, nawet jeżeli małżeństwo zakończyło się (śmiercią) w trakcie roku podatkowego.


 

Autor: Silesian