Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Podwyżka ceny krwi

Treść

Zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia, w całym kraju podrożała krew. Jej cena podskoczyła ze 100 na 125 złotych za 1 jednostkę, czyli 270 mililitrów.
genetycznie w celu jeszcze lepszego zabezpieczenia dawcy i biorcy - wyjaśnia pielęgniarka koordynująca Genowefa Warchał z Biura Terenowego Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Nowym Sączu. - Dostarczamy krew do Instytutu Hematologii, który rozdysponowuje ją do banków krwi. 70 proc. trafia do nowosądeckiego szpitala, 30 proc. do RCKiK w Krakowie.

Nie można odmówić szpitalom

Jak mówi pielęgniarka, problemem jest regulowanie należności za lek życia przez lecznice. Gdyby robiły to na bieżąco, to w stacji krwiodawstwa mogłyby pracować 3, a nie 2 komputery, pojawiłyby się też nowe zgrzewarki do pakowania krwi w foliowe woreczki.

Podwyżka ceny krwi nie jest obciążeniem dla pacjenta, lecz dla szpitali. Sęk w tym, że biura terenowe RCKiK w Gorlicach, Limanowej i Nowym Sączu nie mogą odmówić dostarczenia krwi.

- Trudno jest odebrać należność za ten bezcenny dar od niektórych szpitali, bo one muszą dostać krew i dyrekcje o tym wiedzą - wyjaśnia dyrektor RCKiK w Krakowie Jolanta Zatorska. - Mam nadzieję, że ta podwyżka nie wpłynie na naszą płynność finansową.

- Nasi klienci-pacjenci nie odczują zmian ceny krwi - deklaruje dyrektor Szpitala Powiatowego w Krynicy Zdroju Marek Surowiak. - Wydatki na krew stanowią znaczącą pozycję w budżecie szpitala. Dlatego gospodarujemy tym drogim i cennym towarem rozsądnie i nie marnujemy go.

17 litrów więcej

- W 2004 r. w nowosądeckiej stacji krwiodawstwa pobrano 2160 litrów krwi, odbyło się 12 akcji wyjazdowych - dodaje Genowefa Warchał. - W stosunku do 2003 r. pobraliśmy o 17 litrów więcej. Zgłosiło się 4600 dawców. Większość z nich to młodzież.

Z roku na rok zapotrzebowanie na krew wzrasta. Krwiodawca otrzymuje 1 dzień zwolnienia z pracy w dniu oddania krwi, poczęstunek o wartości energetycznej 4500 kcal, zwrot kosztów podróży (jeśli jest zameldowany poza Nowym Sączem), kartę parkingową (gdy przyjechał do punktu samochodem). Ma prawo do bezpłatnych badań grupy krwi (z wpisem do dowodu osobistego) i określenia nosicielstwa w zakresie wirusów żółtaczki typu B i C.

Robert Drobysz

"Gazeta Krakowska" 2005-01-04

Autor: kl