Przejdź do treści
Polska od gór do morza
Polska południowa
Polska południowa od zachodu do wschodu
Polska północna
Przejdź do stopki

Pogarsza się kondycja psychiczna polskich dzieci

Treść

W Warszawie otwarto kolejne Centrum Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży. To etap reformy psychiatrii dziecięcej, która ma zwiększyć dostęp do specjalistycznej opieki.

Pandemia koronawirusa odcisnęła swoje piętno nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale również psychicznym. Pogłębiła też wcześniejsze zaniedbane problemy. Cierpią najmłodsi – przyznaje konsultant krajowy w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży, Aleksandra Lewandowska.

– Stan psychiczny dzieci i młodzieży w naszym kraju jest alarmujący. Gdy zbierzemy dane z całego świata, sytuacja kształtuje się bardzo podobnie – zauważa Aleksandra Lewandowska.

W Polsce jeszcze przed pandemią, w 2019 roku, ruszyła reforma psychiatrii dziecięcej. Jej celem jest zwiększenie dostępności do pomocy psychologów i psychiatrów. W Warszawie otwarto kolejne Centrum Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży.

– W tutejszym ośrodku rocznie – tak sobie szacowaliśmy – mniej więcej 300 rodzin może uzyskać wsparcie. W tej chwili w Polsce tych ośrodków jest już 360. Staramy się, by pokrycie w kraju było równomierne – zaznacza minister zdrowia, Adam Niedzielski.

Centrum przyjmuje pacjentów już od kilku tygodni. To odpowiedź na duże potrzeby polskich rodzin – podkreśla kierownik Centrum, dr Ewa Brzóska.

– Mam taką kolejkę do każdego z naszych oddziałów, że jestem w stanie otworzyć kolejne oddziały i kolejne. Te dzieci, które u nas są, mają możliwość zaopiekowania psychologicznego, psychoterapeutycznego, rodzice mają warsztaty – wyjaśnia dr Ewa Brzóska.

Możliwości nowego Centrum będą poszerzane – zapewnia dyrektor Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, dr Anna Depukat.

– To będzie 800 rodzin, co przy tak dużych potrzebach, o jakich mówimy, jest olbrzymim potencjałem – wskazuje dr Anna Depukat.

W ramach reformy powstało 130 ośrodków dziennych z opieką psychiatrów oraz 32 ośrodki – całodobowe oddziały szpitalne.

Trwa rozwój opieki psychologicznej w szkołach. Nie wszędzie to się udaje, a w Polsce brakuje specjalistów zajmujących się dziećmi – mówi psycholog społeczny, dr Krystyna Kmiecik-Baran.

– Z tym mamy trochę problem, za mało jest psychiatrów dziecięcych. Jest kilkaset psychiatrów dziecięcych, 400-450. Szkoła sobie też nie radzi z takimi dziećmi – ocenia dr Krystyna Kmiecik-Baran.

Rząd przekonuje, że systematycznie zwiększa finansowanie psychiatrii dziecięcej. Innego zdania jest opozycja, która wytyka rządzącym zaniedbania.

– W 2019 roku na psychiatrię dziecięcą było wydawane mniej więcej 250 mln złotych. W tym roku zaplanowaliśmy już przekroczenie 1 mld złotych – przypomina Adam Niedzielski.

Dzieci i młodzież z problemami mogą uzyskać wsparcie również w organizacjach pozarządowych, ośrodkach prowadzonych przez Kościół katolicki czy za pośrednictwem specjalnego telefonu zaufania prowadzonego przez biuro Rzecznika Praw Dziecka.

– W ubiegłym roku ponad 60 tys. odebranych połączeń od dzieci i młodzieży, wiele z nich to również próby samobójcze, w tym roku kolejne. Dobra wiadomość jest taka, że dzieci i młodzież do nas dzwonią, że jednak szukają pomocy – podkreśla Mikołaj Pawlak, Rzecznik Praw Dziecka.

Dziecięcy Telefon zaufania 800 12 12 12 oraz czat internetowy dostępne są całodobowo. Pomocy udzielają eksperci z zakresu prawa, edukacji czy zdrowia.

TV Trwam News

Żródło: radiomaryja.pl, 29 marca 2023

Autor: mj