Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Pokrzywdzeni mają swoje prawa!

Treść

W Nowym Sączu rozpoczął się Tydzień Ofiar Przestępstw. Dziś w nowosądeckiej Komendzie Miejskiej Policji oraz przez trzy najbliższe dni w Sądach Rejonowych w Nowym Sączu, Gorlicach, Limanowej i Muszynie dyżurować będą przedstawiciele policji i wymiaru sprawiedliwości, którzy będą informować o uprawnieniach przysługujących ofiarom, radzić jak dochodzić sprawiedliwości i zadośćuczynienia swojej krzywdy.
Na policji od godz. 8 do 14, do dyspozycji sądeczan będzie psycholog oraz mundurowi reprezentujący wszystkie trzy sekcje: kryminalną, prewencyjną i tzw. drogówkę. W sądach codziennie aż do piątku, od godz. 10 do 14, dyżurować będą prawnicy.

Dowiedz się!

- Akcję organizujemy po raz trzeci. Jej podstawowym celem jest informowanie o prawach ofiary, wiedza na ten temat nie jest niestety w społeczeństwie rozpowszechniona, mnóstwo osób nie ma pojęcia, jak postępować, gdzie się zgłaszać z problemami związanymi z krzywdą poniesioną w wyniku przestępstwa - mówi sędzia Bogdan Kijak.

Z prowadzonych w ramach Tygodnia Ofiar Przestępstw działań, mogą skorzystać wszyscy, którzy zostali pokrzywdzeni, bez względu na to, czy przestępstwo zostało zgłoszone, czy nie oraz bez względu na charakter poniesionej szkody.

- Jeśli sprawa będzie kwalifikowała się do zgłoszenia o zaistniałym przestępstwie i dochodzenia sprawiedliwości, to dyżurujący policjanci będą kierować do odpowiednich wydziałów komendy i do konkretnych funkcjonariuszy w celu dokładnego rozpoznania - mówi Beata Frohlich, oficer prasowy sądeckiej KMP.

Podwiedz stop przemocy!

Poradnictwo organizowane przez policję i sąd w szczególny sposób adresowane jest do osób poszkodowanych, które dotychczas nie zdecydowały się na zgłoszenie swojej krzywdy. Najczęściej są to ofiary przemocy w rodzinie, dla których problem jest szczególnie bolesny i niestety odczuwany jako wstydliwy.

- Dzięki mediom problem przemocy przestał być tematem tabu. Efektem tego, że się o tym mówi i pisze, jest coraz większa liczba zgłoszeń przypadków przemocy w rodzinie, które odbieramy niemal codziennie. To powód do satysfakcji, bo znając rozmiar problemu możemy skutecznie z nim walczyć i skutecznie pomagać pokrzywdzonym - mówi Czesław Baraniecki, dyrektor Sądeckiego Ośrodka Interwencji Kryzysowej.

W SOIKu Dni Ofiar Przestępstw trwają przez cały rok.

- Rzadko zdarzają nam się spokojne dni. Niech o tym świadczy choćby liczba 4,5 tysiąca interwencji, jakie podjęliśmy w minionym roku - mówi Baraniecki. - Ofiary przemocy mogą u nas liczyć nie tylko na poradę psychologa, prawnika, ale także na schronienie - jeśli sytuacja w domu jest wyjątkowo trudna.

Masz prawo!

W 1999 roku wszystkie polskie organizacje, instytucje i osoby prywatne stykające się w swojej pracy z ofiarami przestępstw, podpisały Kartę Praw Ofiary.

W myśl zapisów tego dokumentu, każdy kto stał się ofiarą przestępstwa, ma prawo do pomocy, godności, szacunku i współczucia, dostępu do wymiaru sprawiedliwości, mediacji i pojednania ze sprawcą oraz rekompensaty poniesionej krzywdy. Ofiara ma także prawo do traktowania ze szczególną troską przez organy wymiaru sprawiedliwości i organy ścigania. Niewiele osób wie o tym, że jeżeli sprawca lub inne uprawnione instytucje nie wyrównają szkód poniesionych przez ofiarę, powinno się dażyć do zapewnienia kompensacji szkody ze strony państwa.

"Gazeta Krakowska" 2005-02-22

Autor: ab