Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Polityczne poprawki

Treść

NOWY SĄCZ. Trzy kluby radnych zawiązały nieformalną koalicję na czas prac nad budżetem miasta na 2006 rok. We wtorek podczas posiedzenia Komisji Budżetowej radni zamknęli listę proponowanych poprawek do projektu. Podpisali się pod nią przewodniczący klubów "Prawica", "Porozumienie Sądeckie" i Chrześcijański Ruch Samorządowy.

Do swoich poprzednich propozycji, przygotowanych przez dwa kluby, które wówczas miały większość w Radzie: "Prawicę" i ChRS, radni dopisali kilka, inne skreślili. Lista została poszerzona o inwestycje z okręgów, w których działają radni Klubu "Porozumienie Sądeckie". Bez ich głosów osłabiona o dwa mandaty (Antoniego Rączkowskiego i Bożeny Jawor) "Prawica" nie przeforsowałaby swoich poprawek.

Wykreślono z projektu budżetu kilka inwestycji w dzielnicach, w których działają radni spoza "koalicji", np. chodnik przy ul. Lwowskiej na osiedlu radnego Mariana Faruna (SLD) i przebudowę odcinka ul. Tatrzańskiej w dzielnicy radnego Mariana Ludrowskiego (SLD). W ramach działań represyjnych skreślono z projektu budowę parkingu przy ul. Nadbrzeżnej, o którą zabiegał radny Antoni Rączkowski, zanim wypisał się z "Prawicy". To kara za to, że wyszedł przed głosowaniem poprawek budżetowych z sali posiedzeń podczas pierwszego głosowania nad budżetem, choć oficjalny powód jest taki, że właściciel baru przy miasteczku rowerowym sam może wybudować sobie parking.

Do listy poprawek Rady dopisano natomiast przebudowę ul. Myśliwskiej w Zabełczu, o którą walczyła radna Elżbieta Chowaniec z "Porozumienia Sądeckiego". Ten sam klub usatysfakcjonowano wprowadzeniem na listę poprawek asfaltu na ul. Jasnej w dzielnicy Chruślice (radny Józef Bocheński) i przebudowy ulicy Ruczaj w Dzielnicy Dąbrówka (radny Piotr Pawnik). Wśród poprawek znalazła się także postulowana od początku kadencji przez radną Teresę Cabałę (niezrzeszoną) naprawa ulicy Węgierskiej. Zarezerwowano na ten cel 220 tys. zł. Nową propozycją inwestycyjną jest także termomodernizacja Gimnazjum nr 3 na os. Milenium i sfinansowanie projektu budowlanego ulicy Wieniawy-Długoszowskiego.

- Nie personifikowałbym poszczególnych propozycji zapisanych w poprawce - zastrzega Jerzy Wituszyński, przewodniczący "Prawicy".

- Dzielimy pieniądze publiczne. Inwestycje muszą wychodzić naprzeciw oczekiwaniom społecznym, dlatego staraliśmy się w naszej poprawce uwzględnić zadania z różnych dzielnic - uzasadnia Piotr Pawnik, przewodniczący KR "Porozumienie Sądeckie".

Pieniądze na te inwestycje radni przesunęli z innych wydatków budżetowych, np. skreślili remont nowej siedziby dla Małej Galerii (uzyskali 950 tys. zł), zmniejszyli pensje dla urzędników (743 tys. zł), ograniczyli pieniądze dla stowarzyszeń sportowych (o 300 tys. zł), obcięli wydatki na Straż Miejską (o 120 tys. zł) oprócz tego o kilkaset tysięcy złotych radni zwiększyli dochody z różnego rodzaju podatków. W ten sposób wygospodarowano kwotę 2,4 mln zł.

Zdaniem wiceprezydent Zofii Pieczkowskiej, to wirtualne pieniądze. Niemniej prezydent polecił dyrektorom poszczególnych wydziałów w UM rozeznać, na ile proponowane inwestycje są realne do realizacji.

Radni pracują nad projektem budżetu przedłożonym im przez prezydenta Józefa A. Wiktora 15 listopada. Prezydent przedstawił do niego autopoprawki, które już poprzednio zgłaszał, w tym uwzględnił część inwestycji postulowanych przez radnych.

- Powtórzyliśmy wszystkie autopoprawki, jest to powtórka przemyślana, uwzględniająca zadania możliwe do zrealizowania - mówi Zofia Pieczkowska.

Pod poprawką, nad którą głosowała we wtorek Komisja Budżetowa, podpisali się w imieniu swoich klubów Piotr Pawnik "PS", Jerzy Wituszyński "Prawica" i Andrzej Ślusarek (ChRS). Za poprawką głosowało siedmiu członków Komisji, przeciw był jeden - Stanisław Zelek (SLD). Sesję budżetową zaplanowano na 28 marca. Termin uchwalenia budżetu mija z ostatnim dniem miesiąca. (MONK)

"Dziennik Polski" 2006-03-16

Autor: ab