Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Porozumienie ludzi biznesu

Treść

REGION. Kilkanaście organizacji skupiających rzemieślników i przedsiębiorców oraz przedstawiciele firm zawiązali wczoraj Porozumienie na Rzecz Rozwoju Przedsiębiorczości w Mieście Nowym Sączu i Powiecie Nowosądeckim.

Koordynatorem Porozumienia został Zdzisław Łojan, prezes Sądeckiego Związku Pracodawców i inicjator utworzenia Porozumienia. Jego celem jest przyspieszenie rozwoju przedsiębiorczości w mieście i powiecie, zwiększenie konkurencyjności firm i wspomaganie realizacji strategii rozwoju miasta i powiatu. Porozumienie powstało przy udziale władz miasta i instytucji kontrolnych, jak Państwowa Inspekcja Handlowa, Państwowa Inspekcja Pracy, Sanepid oraz Urząd Skarbowy.

- Chcemy tworzyć mechanizm współdziałania pomiędzy podmiotami, których codzienną troską jest rozwój gospodarczy. Chcielibyśmy, by dzisiejsze porozumienie było początkiem przełomu w myśleniu na rzecz wyższej jakości naszej współpracy - mówił Zdzisław Łojan. Zwrócił uwagę na fakt, że dotąd współpraca przedsiębiorców z władzami miasta i powiatu układała się różnie, nie zawsze najlepiej. Teraz do udziału w tworzeniu Porozumienia zaproszono władze samorządowe. Reprezentowali je prezydent miasta Józef A. Wiktor, gospodarz spotkania, które odbyło się w sali posiedzeń ratusza i starosta nowosądecki Jan Golonka. Na kolejnym spotkaniu mają oni przedstawić stan realizacji strategii rozwoju miasta i powiatu.

Strategie te mają być podstawą programową działania Porozumienia, które ma mieć charakter forum dyskusyjnego i doradczego.

W podpisanym wczoraj dokumencie czytamy, że uczestnicy Porozumienia zobowiązują się do formułowania propozycji, które wpłyną na rozwój małej i średniej przedsiębiorczości oraz do wymiany informacji. Na pierwszym, inauguracyjnym posiedzeniu nie było jeszcze konkretów. Organizacje biznesowe, rzemieślnicze, Sądecka Agencja Rozwoju Regionalnego i Nowosądecki Inkubator Przedsiębiorczości, a także przedstawiciele uczelni wyższych, banków i innych okołobiznesowych instytucji wypełniali wczoraj deklaracje. Do porozumienia przystąpiło około 20 podmiotów. Poza przewodniczącym - koordynatorem Zdzisławem Łojanem wybrano wiceprzewodniczącego Jana Firsta z Cechu Rzemiosł Różnych.

Ustalono termin comiesięcznych spotkań w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca. Prezydent miasta i starosta zadeklarowali gotowość współpracy i udostępnienie pomieszczeń na spotkania. Podczas kolejnego będzie mowa o czarnej liście barier dla rozwoju przedsiębiorczości w Polsce i o lokalnych problemach.

- Nacisk zaczyna się od dołu. Gdy jest silny lobbing, pojawiają się szanse na pozytywne zmiany - spuentował przewodniczący Łojan.

(MONK)

"Dziennik Polski" 2006-03-08

Autor: ab