Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Pożyczka z gwarantem - 4 obowiązki poręczyciela, które warto znać

Treść

Wszystkie instytucje, udzielające pożyczek starają się maksymalnie zabezpieczyć przed możliwością braku spłaty zadłużenia. Takim zabezpieczeniem może być nieruchomość, pojazd czy też weksel. Jedną z takich metod jest pożyczka z gwarantem. Gwarant to osoba, która deklaruje spłatę pożyczki w sytuacji, w której dłużnik nie ma możliwości uregulowania zobowiązań wobec pożyczkodawcy. Gwarant, zwany inaczej poręczycielem lub żyrantem, to dodatkowe zabezpieczenie pożyczki – z rozwiązania takiego chętnie korzystają zarówno banki, jak i instytucje pozabankowe. Jakie obowiązki i przywileje ma gwarant?

Kto może zostać gwarantem?

Gwarant, podobnie jak pożyczkobiorca, musi spełnić określone warunki, by móc poręczyć pożyczkę. Powinna to być osoba pełnoletnia (choć niektóre firmy wymagają ukończenia 21 lat), posiadająca aktualny dokument tożsamości, mająca polskie obywatelstwo. Osoba żyrująca pożyczkę nie może figurować w bazach dłużników, nie powinna mieć również żadnych niekorzystnych wpisów w BIK. Pożyczka z gwarantem rozpatrzona zostanie pozytywnie, jeśli osoba ją poręczająca przedstawi zaświadczenie o stałej pracy i dochodach, umożliwiających spłatę kolejnych rat w przypadku zaniedbania tego obowiązku przez pożyczkobiorcę. Gwarantem może być członek rodziny, ale również obca osoba, mająca jednak świadomość, jakie konsekwencje wiążą się z poręczeniem pożyczki.

Dodatkowe wymagania od gwaranta

Niektóre firmy wymagają, by gwarant posiadał własną nieruchomość, stanowiącą wówczas dodatkowe zabezpieczenie kredytu. Nawet jeśli nie jest to niezbędny wymóg, będzie miał duży wpływ na pozytywne rozpatrzenie wniosku. Dzieje się tak dlatego, iż posiadacze nieruchomości traktowani są jako osoby stabilniejsze finansowo, co jest dodatkowym plusem i stanowi potwierdzenie możliwości spłaty zadłużenia w przypadku niesolidności pożyczkobiorcy. Nieruchomość gwaranta nie jest jednak traktowana jako zabezpieczenie spłaty kredytu, nie trzeba więc korzystać z pomocy notariusza – wystarczą skany aktów własności.

Przywileje gwaranta

Decydując się na podżyrowanie pożyczki trzeba pamiętać, iż w umowie mogą znajdować się punkty działające na korzyść gwaranta. Przede wszystkim warto zadbać o to, by został w niej zawarty punkt mówiący o tym, do jakiej kwoty ponoszona jest odpowiedzialność. Może to być na przykład sama pożyczka bez oprocentowania albo ustalona z pożyczkodawcą określona kwota. Można również w umowie zawrzeć okres, przez jaki ponosimy odpowiedzialność. W niektórych przypadkach jest to czas – na przykład rok spłacania rat przez pożyczkobiorcę, w innych – ustalona liczba rat (na przykład poręczamy spłatę pierwszych dwunastu rat). Można również zabezpieczyć się w ten sposób, iż w przypadku powstania zadłużenia wierzyciele najpierw sięgną po majątek dłużnika.

Pożyczka z gwarantem – rodzaje

Na rynku można spotkać dwa rodzaje pożyczki z gwarantem. Ten najpopularniejszy – czyli pożyczka z gwarantem wskazanym przez osobę wnioskującą o dodatkowe finanse, ale także pożyczka z gwarantem, którego wyznacza firma jej udzielająca. Ta druga opcja jest zdecydowanie wygodniejsza, gdyż nie trzeba nikogo prosić o poręczenie kredytu, jest jednak również sporo droższa. Wówczas żyrant jest zazwyczaj osobą, która współpracuje z firmą pożyczkową i to on gwarantuje, iż zobowiązania finansowe wobec pożyczkodawcy zostaną uregulowane. Tego typu pożyczki nie są jednak dostępne dla osób mocno zadłużonych lub mających nieregularne dochody, również ich wysokość jest niewielka i może nie wystarczyć na zaspokojenie potrzeb pożyczkobiorcy.

Autor: Silesian