Prezydent za referendum śmieciowym
Treść
NOWY SĄCZ. Prezydent popiera inicjatywę Józefa Hojnora, by jesienią podczas wyborów samorządowych zapytać mieszkańców Nowego Sącza, czy chcą, żeby gospodarkę odpadami przejęło miasto.
Dla mieszkańców oznaczać to będzie konieczność opłacania tzw. podatku śmieciowego. Zwolennicy takiej zmiany przekonują, że uiszczając stałą roczną opłatę za śmieci, mieszkaniec nie będzie miał żadnego interesu w tym, żeby zmniejszać ilość oddawanych odpadów, poprzez wyrzucanie ich do lasu lub spalanie, jak to zdarza się dzisiaj, gdy każdy indywidualnie zawiera umowę z firmą wywożącą odpady komunalne. Każdy z mieszkańców zapłaci tyle samo, bez względu na ilość oddanych śmieci.
- Sądzę, że to najpoważniejszy argument za wprowadzeniem takiej zmiany - mówi Zofia Pieczkowska, wiceprezydent Nowego Sącza. - Nie tylko poprawi się stan środowiska naturalnego, ale też gmina będzie mogła nowocześnie zorganizować system gospodarki odpadami w oparciu o "podatek śmieciowy", który jest stałym źródłem dochodów, w całości przeznaczanym na ten cel.
Przejmując gospodarkę odpadami gmina staje się stroną zawierającą umowę z firmą zajmującą się wywozem odpadów i może negocjować korzystne warunki odbioru i transportu odpadów. Praktyka pokazuje, że udaje się wynegocjować ceny nawet o połowę niższe, niż przewiduje taryfa firm zajmujących się zbiórką i wywozem śmieci. Obecnie wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Nowego Sącza przygotowuje materiały i wyliczenia dla radnych niezbędne, zanim podejmą decyzję w sprawie referendum. Zdaniem Zofii Pieczkowskiej, miesięczna opłata za śmieci od osoby nie powinna przekroczyć kwoty 4 - 4,5 zł.
W czasie mijającej kadencji prezydent Józef A. Wiktor podejmował już dwie próby zorganizowania referendum śmieciowego. Jego pomysł zapytania mieszkańców o tę sprawę przy okazji referendum unijnego nie spodobał się Radzie.
Tym razem uchwałę dotyczącą zorganizowania przy wyborach samorządowych referendum śmieciowego przygotowuje radny Hojnor. Popiera go część radnych.
Żeby można było zorganizować referendum przy okazji listopadowych wyborów do samorządu, uchwała musi być podjęta przed końcem września. Od dnia publikacji w "Dzienniku Urzędowym" wojewody do ogłoszenia referendum nie może upłynąć więcej niż 50 dni. W tym czasie powinna też być przeprowadzona kampania informacyjna dla mieszkańców, która ruszy po podjęciu uchwały.
Szacunkowy koszt ogłoszenia referendum śmieciowego przy okazji wyborów samorządowych w listopadzie, to - jak wylicza wiceprezydent Pieczkowska - 60 tys. zł. (MONK)
"Dziennik Polski" 2006-08-08
Autor: ea