Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Prof. Z. Krysiak: Niemcy prowadzą egoistyczny biznes z Ameryką Południową, a ich agresywne działanie odbywa się kosztem destrukcji europejskiego rolnictwa

Treść

Przemysł motoryzacyjny, który jest silnym motorem gospodarki niemieckiej, stoi na rozdrożu. Niemcy poprzez umowę Unii Europejskiej z krajami Mercosur chcą okrężną drogą otrzymywać lit do produkcji baterii wykorzystywanych w samochodach. To egoistyczny biznes, to agresywne działanie Niemiec kosztem destrukcji europejskiego rolnictwa, ponieważ Chińczycy wraz z Ameryką Południową mają już określoną strategię, w której ta sytuacja będzie wykorzystana – powiedział prof. Zbigniew Krysiak, prezes Instytutu Myśli Schumana, w sobotniej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Zielony Ład destrukcyjnie wpływa na wiele dziedzin gospodarczych, m.in. na europejskie hutnictwo czy rolnictwo. Ideologiczne założenia projektu odbijają się nawet na ich głównych propagatorach. Niemcy demontują farmy wiatrowe. Wracają też do węgla. Unia Europejska nie zamierza jednak wycofać się ze szkodliwych zapisów Zielonego Ładu.

– Duma Niemców powoduje, że oni nie chcą się przyznać do destrukcyjnego kierunku, który podjęli (…). Jest zmowa milczenia. Sterowane przez władze media niemieckie sieją propagandę, że cały czas jest wszystko dobrze, gdy tymczasem ceny energii – m.in. z powodu wysokich cen produkcji z fotowoltaiki – powodują, że niemiecka gospodarka zaczyna źle funkcjonować. Około 30 proc. tamtejszych przedsiębiorstw zamierza wyjść z działalnością poza Unię Europejską (…). Przemysł motoryzacyjny, który jest silnym motorem gospodarki niemieckiej, stoi na rozdrożu. Niemcy zadają sobie pytanie, jak go utrzymać i rozwijać? Nie chcą, żeby była to pięta Achillesowa do poważnej destrukcji i kryzysu gospodarczego w kraju – powiedział prof. Zbigniew Krysiak.

Prezes Instytutu Myśli Schumana odniósł się w tym kontekście do umowy między Unią Europejską a krajami Mercosur. Wskazał, że chodzi tutaj między innymi o „sprzedaż samochodów do Ameryki Południowej w zamian za sprowadzanie do Wspólnoty produktów żywnościowych, które będą powodowały destrukcję europejskiego rolnictwa, w szczególności polskiego”.

– Kluczem do rozszyfrowania tego jest determinacja Niemców do robienia biznesu i rozwoju przemysłu elektromobilnego. Przemysł motoryzacyjny oparty na elektromobilności bazuje na licie. Największe zasoby tego surowca znajdują się w Chinach. Jest go sporo na Ukrainie i w Rosji. Kiedy Donald Trump położył rękę na zasobach naturalnych na Ukrainie poprzez pewne umowy, Niemcy stanęły przed problemem, skąd zdobyć lit? Ameryka Południowa jest w aliansie z Chinami, Indiami czy krajami afrykańskimi (…). Być może Niemcy okrężną drogą będą otrzymywali lit do produkcji baterii, które są potrzebne do przemysłu samochodowego – zauważył gość Radia Maryja.

– Trzeba to rozszyfrować i pokazać ten egoistyczny biznes, jak agresywnie działa Niemiec kosztem destrukcji rolnictwa – dodał.

Prof. Zbigniew Krysiak wskazał, iż działania Berlina są „krótkowzroczne. Tak dzieje się zawsze, kiedy działa egoizm, kiedy Niemcy skupiają się na krótkoterminowym zysku. Oni też doświadczyli zawodu. Wiele dekad wcześniej instalowali biznesy w Chinach, licząc na tanią siłę roboczą. Chińczycy ich ograli”.

– Pekin zrobił tak, że kapitał zagraniczny nie mógł mieć tam więcej niż 50 procent udziałów. Umiejętnie pozyskiwali przy tym technologię. (…) Chińczycy wraz z Ameryką Południową mają już określoną strategię, w której ta sytuacja będzie wykorzystana. Niestety, odbędzie się to kosztem europejskich rolników – podkreślił.

Cała rozmowa z prof. Zbigniewem Krysiakiem dostępna jest [tutaj].

radiomaryja.pl


źródło: radiomaryja.pl, 30 czerwca 2025

Autor: dj