Prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze wnioskuje o nakaz aresztowania izraelskiego premiera i ministra obrony, a także trzech przywódców Hamasu.
Treść
Prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze wnioskuje o nakaz aresztowania izraelskiego premiera i ministra obrony. Wnioskiem objętych jest także trzech przywódców Hamasu. Wszyscy mają usłyszeć zarzuty zbrodni wojennych w związku z trwającym konfliktem w Strefie Gazy.
Zarzuty, jakie znalazły się we wniosku o areszt dla przywódców Hamasu, obejmują zbrodnie wojenne i przeciwko ludzkości, w tym eksterminacje, tortury, gwałty i przemoc seksualną.
– Istnieją uzasadnione podstawy, aby sądzić, że są odpowiedzialni za zabicie izraelskich cywilów w atakach przeprowadzonych przez Hamas i inne grupy zbrojne 7 października 2023 roku – mówił Karim Khan, prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego.
Zarzuty postawione premierowi Izraela, Benjaminowi Netanjahu, i ministrowi obrony dotyczą posługiwania się głodem jako metodą prowadzenia wojny, umyślnego powodowania ogromnego cierpienia, a także okrutnego traktowania i umyślnego mordowania ludności cywilnej.
– Dowody zebrane i zbadane przez moje biuro wskazują, że premier Izraela, Benjamin Netanjahu, i minister obrony ponoszą odpowiedzialność karną za zbrodnie międzynarodowe popełnione na terytorium państwa palestyńskiego od co najmniej 8 października 2023 roku – wskazał Karim Khan.
Premier Izraela uznał postawienie mu zarzutów za przejaw antysemityzmu. Izrael zapowiedział powołanie grupy, która będzie walczyła ze stanowiskiem, jakie wydał prokurator. Powstanie ona w resorce spraw zagranicznych. Podjęte mają zostać rozmowy z innymi krajami, by odrzuciły nakaz aresztowania, gdyby został on zaakceptowany przez sędziów Trybunału w Hadze. Wniosek prokuratora o aresztowanie przywódców Izraela za oburzający uznał też prezydent USA, Joe Biden. Prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego oświadczył, że Izrael ma prawo do obrony, ale nie jest zwolniony z przestrzegania międzynarodowego prawa humanitarnego.
7 października Hamas przeprowadził atak, w którym zginęło ok. 1200 osób. Organizacja wzięła ponad 240 zakładników. Izrael w odpowiedzi wszedł do Strefy Gazy, a od początku wojny – jak podają źródła palestyńskie – zginęło w niej co najmniej 35,5 tys. osób, z czego większość stanowią cywile.
TV Trwam News
źródło: radiomaryja.pl, 20 maja 2024
Autor: dj