Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Propozycja nie do odrzucenia

Treść

NOWY SĄCZ. Obowiązkowe zajęcie dla bezrobotnych bez zasiłku

NOWY SĄCZ. Bezrobotni bez prawa do zasiłku, korzystający z wsparcia ośrodków pomocy społecznej, będą musieli odpracować 40 godz. miesięcznie na rzecz lokalnej społeczności. Odmowa podjęcia takiego zatrudnienia będzie równoznaczna z utratą statusu bezrobotnego.

Wynika to z obowiązującej od listopada nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia.

Wprowadza ona pojęcie tzw. prac społecznie użytecznych (np. porządkowych), które miałyby zlecać gminy, lub organizacje pozarządowe. Przepisy mówią, że bezrobotni nie mogą pracować dłużej niż 10 godzin tygodniowo, a stawka godzinowa nie powinna być mniejsza niż 6 zł. 60 proc. tej kwoty pokryje Fundusz Pracy.

- Może nie są to duże pieniądze, ale w końcu 40 godzin w miesiącu da bezrobotnemu dochód w wysokości 240 złotych - mówi Teresa Połomska, zastępca dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Nowym Sączu. - Dla osób korzystających z wsparcia ośrodków pomocy społecznej liczy się przecież każdy grosz.

Osoby kierowane do takich prac nie mają dużego wyboru. Nie godząc się na wykonanie zlecenia, Stracą status osoby bezrobotnej. Tym samym pozbywają się m. in. ubezpieczenia zdrowotnego dla siebie i swych rodzin oraz prawa do szeregu usług dotyczących pośrednictwa pracy i poradnictwa zawodowego.

Od wejścia w życie przepisów znowelizowanej ustawy PUP rozesłał do wszystkich gmin na Sądecczyźnie informację dotyczącą możliwości zatrudniania bezrobotnych do wykonywania prac społecznie użytecznych. Jak dotąd jednak żaden z samorządów nie zgłosił takiego zamiaru, co nie oznacza, że działania takie nie będą realizowane. Zgodnie z przepisami muszą być bowiem wcześniej ujęte w planie zatrudnienia przygotowywanym przez gminy.

(SZEL)

"Dziennik Polski" 2005-12-15

Autor: ab