Przetasowania w polityce samorządowej
Treść
Aleksander Miszalski prezydentem Krakowa, Jacek Sutryk Wrocławia, a Konrad Fijołek Rzeszowa. Zmiana prezydenta nastąpi także w Toruniu i w Zielonej Górze.
To właśnie na Kraków zwrócone były oczy niemal całej Polski, bo wyniki sondażowe nie dały jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, kto zostanie włodarzem miasta?
– Dziękuję Wam za dwa miesiące ciężkiej kampanii, za wszystkie rozmowy (…), pomysły programowe i słowa krytyki – powiedział Aleksander Miszalski, prezydent elekt Krakowa.
Aleksander Miszalski uzyskał nieco ponad 51 procent głosów. O jego wygranej zadecydowało pięć i pół tysiąca głosów. Niespodzianki nie było we Wrocławiu. Tu przytłaczająca przewaga Jacka Sutryka nad Izabelą Bodnar.
– W tej kampanii nie byłem sam, tak jak i przez ostatnich 5 lat. Przez 17 lat mojej pracy dla Wrocławia zawsze byłem z ludźmi, którym bardzo na tym mieście zależy – mówił Jacek Sutryk.
Blisko zmiany włodarza było w Rzeszowie. Ostatecznie jednak urzędującego prezydenta Konrada Fijołka poparło blisko 55 procent głosujących, a Waldemara Szumnego z Prawa i Sprawiedliwości nieco ponad 45 procent.
„Niezależnie od oficjalnych rozstrzygnięć – jedno się nie zmieni – będę nadal pracował dla Rzeszowa i dla dobra jego mieszkańców!” – zapowiedział Waldemar Szumny.
W Gorzowie Wielkopolskim kandydat Koalicji Obywatelskiej, Piotr Wilczewski, musiał przełknąć gorycz porażki. Miastem nadal zarządzać będzie Jacek Wójcicki z poparciem na poziomie ponad 61 procent. Dogrywka zadecydowała o wyborze prezydenta również w innym mieście w województwie lubuskim, Zielonej Górze. Marcina Pobierowskiego poparło tu ponad 57 proc. głosujących, a urzędujący prezydent Jacek Kubicki zdobył niespełna 43 proc. głosów. Po pierwszej turze wyborów do niespodzianki doszło w Toruniu. Urzędujący od 2002 r. prezydent Michał Zaleski nie tylko pierwszy raz od lat musiał mierzyć się z kontrkandydatem w drugiej turze, to jeszcze zabiegał o głosy z pozycji tego, który pierwszą turę przegrał. Również w drugiej turze znacznie większe poparcie uzyskał kandydat Koalicji Obywatelskiej, Paweł Gulewski. Sukces w dużych miastach ogłasza premier Donald Tusk.
„Poznań, Kraków, Wrocław, Rzeszów, Toruń, Zabrze, Konin, Kielce, Jelenia Góra, Zielona Góra, Radom, Elbląg – chyba wygraliśmy drugą turę. Nie zatrzymamy się!” – podkreślił Donald Tusk, premier RP.
Polska to nie tylko duże metropolie – przypomniał rzecznik Prawa i Sprawiedliwości, Rafał Bochenek.
„Tusk przykleja się na siłę do kilku kandydatów, którzy zwyciężyli w miastach (choć de facto sam miał opory, aby w trakcie kampanii ich wesprzeć), ale jak zwykle zapomniał o tym, że Polska to nie tylko duże metropolie, ale także mniejsze miejscowości, a w tych setki wójtów, burmistrzów oraz prezydentów popieranych przez Prawo i Sprawiedliwość odniosło spektakularne zwycięstwa, deklasując kandydatów Platformy” – napisał Rafał Bochenek.
W pierwszej turze Platforma Obywatelska poległa.
W mniejszych miejscowościach również dojdzie do wielu zmian. Burmistrzem Mławy nie będzie urzędujący od 2006 r. Sławomir Kowalewski, który przegrał z Piotrem Jankowskim. Zarządzający od 22 lat Legionowem Roman Smogorzewski przegrał z Bogdanem Kiełbasińskim. Nowi burmistrzowie będą: w Kwidzynie, Prabutach i Redzie. W Siedlcach prezydentem został – popierany przez Prawo i Sprawiedliwość – Tomasz Hapunowicz. Zmiana również w Kościerzynie, Policach, Goleniowie i Gryficach. Nowych wójtów będą miały m.in. gminy Zławieś Wielka w województwie kujawsko-pomorskim, Lipowiec Kościelny w Mazowieckim, ale też w pomorskich miejscowościach: m.in.: w Pucku, Pruszczu Gdańskim i Kosakowie. Nowego burmistrza mają Zakopane. Zmian natomiast nie chcieli mieszkańcy turystycznych miejscowości Augustów czy Solina.
TV Trwam News
źródło: radiomaryja.pl, 22 kwietnia 2024
Autor: dj