Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Przetasowania w polityce samorządowej

Treść

Aleksander Miszalski prezydentem Krakowa, Jacek Sutryk Wrocławia, a Konrad Fijołek Rzeszowa. Zmiana prezydenta nastąpi także w Toruniu i w Zielonej Górze.

To właśnie na Kraków zwrócone były oczy niemal całej Polski, bo wyniki sondażowe nie dały jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, kto zostanie włodarzem miasta?

Dziękuję Wam za dwa miesiące ciężkiej kampanii, za wszystkie rozmowy (…), pomysły programowe i słowa krytyki – powiedział Aleksander Miszalski, prezydent elekt Krakowa.

Aleksander Miszalski uzyskał nieco ponad 51 procent głosów. O jego wygranej zadecydowało pięć i pół tysiąca głosów. Niespodzianki nie było we Wrocławiu. Tu przytłaczająca przewaga Jacka Sutryka nad Izabelą Bodnar.

W tej kampanii nie byłem sam, tak jak i przez ostatnich 5 lat. Przez 17 lat mojej pracy dla Wrocławia zawsze byłem z ludźmi, którym bardzo na tym mieście zależy – mówił Jacek Sutryk.

Blisko zmiany włodarza było w Rzeszowie. Ostatecznie jednak urzędującego prezydenta Konrada Fijołka poparło blisko 55 procent głosujących, a Waldemara Szumnego z Prawa i Sprawiedliwości nieco ponad 45 procent.

„Niezależnie od oficjalnych rozstrzygnięć – jedno się nie zmieni – będę nadal pracował dla Rzeszowa i dla dobra jego mieszkańców!” – zapowiedział Waldemar Szumny.

W Gorzowie Wielkopolskim kandydat Koalicji Obywatelskiej, Piotr Wilczewski, musiał przełknąć gorycz porażki. Miastem nadal zarządzać będzie Jacek Wójcicki z poparciem na poziomie ponad 61 procent.  Dogrywka zadecydowała o wyborze prezydenta również w innym mieście w województwie lubuskim, Zielonej Górze. Marcina Pobierowskiego poparło tu ponad 57 proc. głosujących, a urzędujący prezydent Jacek Kubicki zdobył niespełna 43 proc. głosów. Po pierwszej turze wyborów do niespodzianki doszło w Toruniu. Urzędujący od 2002 r. prezydent Michał Zaleski nie tylko pierwszy raz od lat musiał mierzyć się z kontrkandydatem w drugiej turze, to jeszcze zabiegał o głosy z pozycji tego, który pierwszą turę przegrał. Również w drugiej turze znacznie większe poparcie uzyskał kandydat Koalicji Obywatelskiej, Paweł Gulewski. Sukces w dużych miastach ogłasza premier Donald Tusk.

„Poznań, Kraków, Wrocław, Rzeszów, Toruń, Zabrze, Konin, Kielce, Jelenia Góra, Zielona Góra, Radom, Elbląg – chyba wygraliśmy drugą turę. Nie zatrzymamy się!” – podkreślił Donald Tusk, premier RP.

Polska to nie tylko duże metropolie – przypomniał rzecznik Prawa i Sprawiedliwości, Rafał Bochenek.

„Tusk przykleja się na siłę do kilku kandydatów, którzy zwyciężyli w miastach (choć de facto sam miał opory, aby w trakcie kampanii ich wesprzeć), ale jak zwykle zapomniał o tym, że Polska to nie tylko duże metropolie, ale także mniejsze miejscowości, a w tych setki wójtów, burmistrzów oraz prezydentów popieranych przez Prawo i Sprawiedliwość odniosło spektakularne zwycięstwa, deklasując kandydatów Platformy” – napisał Rafał Bochenek.

W pierwszej turze Platforma Obywatelska poległa.

W mniejszych miejscowościach również dojdzie do wielu zmian. Burmistrzem Mławy nie będzie urzędujący od 2006 r. Sławomir Kowalewski, który przegrał z Piotrem Jankowskim. Zarządzający od 22 lat Legionowem Roman Smogorzewski przegrał z Bogdanem Kiełbasińskim. Nowi burmistrzowie będą: w Kwidzynie, Prabutach i Redzie. W Siedlcach prezydentem został – popierany przez Prawo i Sprawiedliwość – Tomasz Hapunowicz. Zmiana również w Kościerzynie, Policach, Goleniowie i Gryficach. Nowych wójtów będą miały m.in. gminy Zławieś Wielka w województwie kujawsko-pomorskim, Lipowiec Kościelny w Mazowieckim, ale też w pomorskich miejscowościach: m.in.: w Pucku, Pruszczu Gdańskim i Kosakowie. Nowego burmistrza mają Zakopane.  Zmian natomiast nie chcieli mieszkańcy turystycznych miejscowości Augustów czy Solina.

TV Trwam News

źródło: radiomaryja.pl, 22 kwietnia 2024

Autor: dj