Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Przypływ dobrej energii

Treść

16 mieszkanek gminy Grybów bierze udział w zajęciach zorganizowanych w ramach międzynarodowego projektu "Mare alta", zainicjowanego w Portugalii.

Ideę podchwyciły organizacje kształcenia ustawicznego z Czech, Bułgarii, Łotwy, Turcji i Polski. Stronę polską w projekcie reprezentuje Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych i Oświatowych Cumulus, które prowadzi działalność szkoleniową w Grybowie we współpracy z Karpackim Instytutem Rozwoju Regionalnego z Nowego Sącza.

Gminę Grybów wybrano ze względu na jeden z najwyższych poziomów bezrobocia w całym województwie małopolskim. Projekt jest finansowany przez Unię Europejską poprzez program Gruntvig II, który wspiera międzynarodowe projekty polegające na podnoszeniu jakości metod kształcenia osób dorosłych.

Projekt "Mare Alta" narodził się w Portugalii. Jego nazwa w języku portugalskiego znaczy "przypływ".

- Należy przez to rozumieć jako przypływ dobrej energii, zapału i nowatorskich idei, które mają odnieść skutek, pomagając naszym podopiecznym, mieszkankom gminy Grybów, znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej - mówi Barbara Knapik z Karpackiego Instytutu Rozwoju Regionalnego.

Warsztaty potrwają do czerwca 2006 r. i obejmą z jednej strony trening psychologiczny, motywację, przełamanie barier i ukierunkowanie na ważne cele życiowe, z drugiej strony będą dla uczestniczek okazją do zdobycia praktycznych umiejętności, jak np. obsługa komputera, czy przygotowanie do zaistnienia na rynku pracy.

Przy naborze uczestniczek projektu ważną rolę odegrał Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Grybowie. Dzięki projektowi w Ośrodku udało się zorganizować zajęcia motywacyjno-szkoleniowe, a także, w oparciu o sądecką kadrę, uruchomić stałe dyżury psychologiczne.

(MONK)

"Dziennik Polski" 2006-02-01

Autor: ab