Rada Polityki Pieniężnej rozpoczyna dwudniowe posiedzenie
Treść
Rada Polityki Pieniężnej rozpoczyna dziś dwudniowe posiedzenie, na którym zapadnie decyzja o wysokości stóp procentowych. Większość ekonomistów spodziewa się, że Rada utrzyma stopy na dotychczasowym poziomie. Od ich wysokości zależy m.in. oprocentowanie kredytów w polskiej walucie.
Ostatnia obniżka stóp o 25 punktów bazowych miała miejsce w październiku 2023 roku. Główna stopa procentowa Narodowego Banku Polskiego wynosi obecnie 5,75 procent. Ekonomista, dr Artur Bartoszewicz, ocenił, że Rada nie zmieni wysokości stóp procentowych, ze względu na ryzyko wzrostu inflacji.
– Zarówno Narodowy Bank Polski, jak i sama Rada Polityki Pieniężnej mają świadomość ryzyka związanego z potencjalnym wzrostem inflacji z uwagi na częściowe uwolnienie cen energii poprzez zaniechanie przez rząd kontynuacji działań osłonowych, tym samy można spodziewać się, że ceny w ogóle produktów i usług w Polsce mogą wzrosnąć o wzrosty cen energii, ponieważ one natychmiast przekładają się na pozostałe produkty i usługi. Rada Polityki Pieniężnej może zapowiedzieć, że stopy zostaną utrzymane, a jeśli czynnik inflacyjny będzie istotnie dynamicznie rósł, może okazać się, że zdecyduje się nawet zapowiedzieć podwyżkę stóp – wyjaśnił ekspert.
Decyzję RPP w sprawie wysokości stóp poznamy w środę. Z kolei na czwartek zaplanowano konferencję prasową prezesa Narodowego Banku Polskiego, Adama Glapińskiego. Z szybkiego szacunku GUS wynika, że w czerwcu ceny towarów i usług wzrosły o 2,6 proc. rok do roku, a miesiąc do miesiąca o 0,1 procent.
RIRM/TV Trwam News
źródło: radiomaryja.pl, 2 lipca 2024
Autor: dj