Przejdź do treści
Przejdź do stopki

REKOMENDACJA

Treść

Małopolskie Centrum Kultury "Sokół" zaprasza w czwartek na godz. 19 w sali im. Lucjana Lipińskiego na koncert jazzowy zespołu Janusz Muniak Quartet. W skład kwartetu wchodzą: Janusz Muniak - saksofon tenorowy, Paweł Kaczmarczyk - pianino, Andrzej Święs - bas i Paweł Dobrowolski - drums.

Janusz Muniak to jedna z najbarwniejszych postaci polskiego jazzu. Zadebiutował w 1960 roku w lubelskim zespole Witolda Miszczaka. Szybko został zauważony i zaproszony do zespołu Tomasza Stańki Jazz Darings. Sukcesem okazał się dla muzyka występ w 1964 roku z kwintetem Andrzeja Trzaskowskiego na festiwalu Jazz Jamboree. W 1967 roku powrócił do kwintetu Tomasza Stańki. Koncerty z zespołem Jazz Darings nie przeszkodziły Muniakowi we współpracy z m. in. Krzysztofem Komedą, zespołami Jana Ptaszyna Wróblewskiego (Studiem Jazzowym PR, SPPT Chałturnik) i kwartetem Jana Jarczyka.

W roli lidera wystąpił po raz pierwszy w 1976 roku z autorskim kwintetem, do którego pozyskał zdolnych muzyków młodego pokolenia: perkusistę Jerzego Bezuchę, gitarzystę Marka Blizińskiego, basistę Andrzeja Dechnika i pianistę Pawła Perlińskiego. W 1979 roku Muniak utworzył autorski kwartet (m. in. z gitarzystą Jarosławem Śmietaną).

W zespołach Muniaka występowali najwybitniejsi polscy jazzmani: basiści - Andrzej Cudzich, Antoni Dębski, Paweł Jarzębski, Zbigniew Wegehaupt, perkusiści - Bogdan Kierach, Jacek Pelc, Krzysztof Zawadzki oraz pianiści - Włodzimierz Pawlik i Wojciech Puszek. Jest także artystą, z którym często i chętnie współpracują zagraniczni jazzmani: perkusiści George Bruckner, Dirk A. Dhonau, trębacze Don Cherry, Freddie Hubbard, saksofoniści Hank Mobley i Charlie Ventura oraz pianiści Hank Jones, Gerd Schuller.

Równie interesujące okazały się projekty Muniaka realizowane z młodymi muzykami: Leszkiem Możdżerem, Michałem Miśkiewiczem czy Darkiem Oleszkiewiczem.

Bilety w cenie 15 zł i 20 zł do nabycia w kasie "Sokoła". Rezerwacja biletów - tel. (018) 448-26-43.

Uczniowie z buławą

Od 3 do 5 marca w Małopolskim Centrum Kultury "Sokół" w Nowym Sączu odbędą się IX Małopolskie Warsztaty dla kapelmistrzów i tamburmajorów amatorskich orkiestr dętych. Wykładowcami warsztatów będą: płk Franciszek Suwała - dyrygowanie, płk Stanisław Latek - dyrygowanie, kpt. Stefan Żuk - musztra paradna orkiestr dętych oraz pianiści-akompaniatorzy.

Ramowy program warsztatów przewiduje 28 godzin zajęć indywidualnych i w grupach

Szczegółowe informacje można uzyskać pod nr tel. 018 448-26-35 lub pod adresem mailowym s.migacz@mcksokol.pl. (jaz)

"Dziennik Polski" 2006-02-28

Autor: ab