Rezygnacja burmistrza. Stary Sącz
Treść
Walne zebranie "Miłośników"
Burmistrz Marian Cycoń złożył rezygnację z funkcji wiceprezesa Towarzystwa Miłośników Starego Sącza. Chciał w ten sposób uniknąć konfliktu interesów.
Podczas walnego zebrania Towarzystwa Miłośników Starego Sącza sensację (na chwilę) wywołała rezygnacja Mariana Cyconia z funkcji wiceprezesa. Przez kilka dekad każdy burmistrz był z urzędu zastępcą przewodniczącego. Czasy jednak i przepisy się zmieniają. Zdaniem samego zainteresowanego, obecnie zachodzi konflikt interesów. Starosądecka organizacja korzysta bowiem z dotacji z Urzędu Miasta i Gminy. - Nie mogę być jednocześnie donatorem i biorącym środki z budżetu samorządu - podkreślił Marian Cycoń.
Ta argumentacja została przyjęta przez uczestników zjazdu ze zrozumieniem. Funkcję drugiego wiceprezesa (pierwszym jest Józef Czyżowski) jednogłośnie powierzono znanemu przedsiębiorcy Karolowi Hopkowi. Zwolnione miejsce w Zarządzie TMSS zajął Andrzej Sojka, historyk, wicedyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej Curie.
W skład towarzystwa (rok założenia 1948) wchodzi obecnie 150 mieszkańców i sympatyków Starego Sącza. Jego chlubą jest Muzeum Regionalne im. Seweryna Udzieli, które funkcjonuje już ponad 50 lat. Rocznicowe uroczystości odbędą się w br. w maju. Planuje się organizację zlotu muzealników z Małopolski. Te obchody są częścią wydarzeń wielkiego jubileuszu 750-lecia miasta. W ubiegłym roku placówkę w rynku odwiedziło 3695 osób, czyli prawie o 2 tys. mniej niż w 2005 r. Stało się tak za przyczyną prowadzonej przez wiele miesięcy przebudowy rynku, co wiązało się z utrudnionym dojazdem do centrum miasta.
Jak zwykle starosądeczanie wydali kilka książek, m.in. przewodniki turystyczne i piąty numer "Kronik Muzealnych". Sporo czasu poświęcili na ratowanie zabytków. Na Starym Cmentarzu odnowili pomnik ks. Michała Przywary (koszt 2 tys. zł). Ponad 4,1 tys. zł zebrali podczas kwesty w dniu Wszystkich Świętych. W akcję włączyli się obaj burmistrzowie Marian Cycoń i Jacek Lelek, przewodniczący poprzedniej Rady Miejskiej Jerzy Górka i wiceprzewodnicząca Ewa Zielińska. Wiosną br. sądecki plastyk i konserwator dzieł sztuki Józef Stec przystąpi do renowacji kolejnych nagrobków. Przed następną listopadową zbiórką zostaną wydrukowane w nakładzie 3 tys. sztuk pocztówki - cegiełki dla darczyńców.
W roku 2006 TMSS włączyło się w organizację Międzynarodowego Pleneru Malarskiego, którego inicjatorami byli pochodząca z Mostek prof. Teresa Plata Nowińska i jej mąż prof. Marian Nowiński. Dzięki nim muzeum wzbogaciło się o kilka obrazów. "Miłośnicy" nawiązali też kontakt z równie prężnie działającą podobną organizacją z Wieliczki.
W br. TMSS wspólnie z Gimnazjum Prywatnym ogłosiło konkurs wiedzy o Starym Sączu. Zleciło też nowe wydanie I tomu "Historii Starego Sącza", która przed wielu laty została opracowana pod redakcją prof. Henryka Barycza.
Stowarzyszenie jest wspierane przez sponsorów, m.in. przez SHP "Rolnik", Stację Paliw "Expans", Motel "Miś", Zajazd "Szałas", Kantor Wymiany Walut, Bank Spółdzielczy, Zakład Eksploatacji Kruszywa S.A. oraz władze miasta i gminy.
- Osobom, które nas wspomagają w społecznej działalności serdecznie dziękujemy - mówi prezes Jan Koszkul. - Wszystko, co udało się nam zrobić w roku 2006, to wynik dobrej współpracy, życzliwości i wspaniałej atmosfery, a przede wszystkim zrozumienia, że od prawie 60 lat podejmujemy inicjatywy dla dobra naszego miasta.
Piotr Gryźlak, "Dziennik Polski" 2007-02-14
Autor: ea