Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Router WiFi do każdego domu. Sprawdź, jak wybrać model idealny

Treść

Laptop, komputer stacjonarny, telewizor SmartTV, smartfon i tablet to tylko wybrane urządzenia, które mogą połączyć się bezprzewodowo z internetem. Aby można je było podłączyć do tej samej sieci domowej, potrzebny jest router WiFi.

To niewielkie urządzenie kryje w sobie wielką moc. Przypomina nieco statek kosmiczny, z którego wystaje kilka anten, rozsyłających sygnał i pozwalających domowym urządzeniom na nawiązanie połączenia z internetem.

Czym jest router WiFi?

Przeciętny router WiFi to z pozoru nieskomplikowane urządzenie sieciowe. Jego głównym zadaniem jest rozdzielanie sygnału internetowego tak, aby z globalną siecią mogło połączyć się każde urządzenie, które znajduje się w pobliżu. Połączenie można nawiązać na dwa sposoby - zarówno przewodowo, przez porty LAN w infrastrukturze Ethernet, jak i bezprzewodowo. Pierwszy sposób służy do nawiązywania połączenia z internetem głównie przez drukarki lub komputery stacjonarne. Połączenie bezprzewodowe uznawane jest za znacznie wygodniejsze, a przede wszystkim, uniwersalne. Aby odebrać sygnał z routera WiFi, urządzenie nie potrzebuje specjalnego portu ani kabla. Wystarczy, że sprzęt jest wyposażony w kartę WiFi, aby mógł bez problemu nawiązać połączenie z routerem.

Kluczem do prawidłowego funkcjonowania routera jest wybór właściwego urządzenia. Właściwego, czyli wyposażonego w typ łącza, z którego korzysta dostawca internetu. Na rynku można spotkać kilka rodzajów routerów, jednak najpopularniejsze i powszechnie stosowane są routery xDSL i ADSL. Pierwsze z nich są wyposażone w łącze RJ-45, nie posiada natomiast modemu telefonicznego. Z tego modelu skorzystają więc użytkownicy, których dostawca internetu udostępnił zewnętrzny modem z takim samym łączem lub doprowadził do lokalu kabel sieciowy. Natomiast router WiFi ADSL posiada inny rodzaj łącza - RJ-11. To dobry typ routera dla tych użytkowników, którzy chcą korzystać z internetu za pośrednictwem kabla telefonicznego od popularnych dostawców takich jak Neostrada TP, Netia lub niemal każdego operatora komórkowego lub operatora telewizji kablowej.

Jak wybrać router WiFi?

Wybór urządzeń sieciowych z WiFi jest na rynku tak ogromny, że przeciętny użytkownik z pewnością będzie miał problem z zakupem idealnego dla siebie sprzętu. Jeśli nie ma możliwości skonsultowania się z doradcą, warto samemu dowiedzieć się, jaki wybrać router WiFi.

Oprócz kluczowej kwestii, jaką jest łącze kompatybilne z tym oferowanym przez dostawcę internetu, istotne są również parametry samego urządzenia. Za ważną wytyczną uznaje się szybkość routera, która zależy w dużej mierze od tego, w jaki procesor i pamięci RAM został wyposażony dany model. Poszczególne routery różnią się między sobą również szybkością połączenia WiFi. Od tego, na jaki standard bezprzewodowy zdecyduje się użytkownik, zależeć będzie pośrednio prędkość samego internetu. Współczesne urządzenia pracują najczęściej w jednym z czterech standardów:

  • 802.11ac - obsługuje częstotliwość 5GHz i osiąga prędkość nawet 2,6 Gb/s;
  • 802.11n - to jeden z najpopularniejszych standardów, obsługuje zarówno częstotliwość 5GHz, jak i częstotliwość 2.4GHz, a jego maksymalna prędkość wynosi 600 Mb/s;
  • 802.11a - obsługuje częstotliwość 5GHz, standard skutecznie wyparty przez nowszy 802.11ac;
  • 802.11b/g, który obsługuje częstotliwość 2,4GHz; podobnie jak 802.11a, został wyparty przez nowszy standard.

Mając do wyboru urządzenie w podobnej cenie, które obsługuje jedną z podanych częstotliwości lub obie jednocześnie, warto zainwestować w to drugie. Taki router WiFi zwykle okazuje się bardzo funkcjonalny, a przy tym oferuje większą szybkość przesyłu danych.

Ważny element routera WiFi stanowią anteny. Niezależnie od tego, czy są one wbudowane w router, czy funkcjonują jako osobne elementy, kluczowe dla ich pracy jest wzmocnienie mierzone w decybelach. Najpopularniejsze anteny mają wzmocnienie na poziomie od 1,5 do 3 dBi. Zasięg można jednak poprawić, wymieniając anteny na te o silniejszym wzmocnieniu, np. 5dBi. Wymiana anten nie zawsze pomoże - trzeba również sprawdzić, czy częstotliwość WiFi nie jest zakłócana, np. przez inne korzystające z niej urządzenia. Routery o częstotliwości 5GHz są odporniejsze na zakłócenia niż ich odpowiedniki o częstotliwości 2.4GHz, jednak charakteryzuje je mniejszy zasięg.

Ze względu na to, że router jest urządzeniem sieciowym, nie można zapomnieć o wyborze modelu, który zapewnia maksymalne bezpieczeństwo transmisji danych. Obecnie niemal wszystkie urządzenia posiadają liczne zabezpieczenia, takie jak firewall (zapora ogniowa), uwierzytelnienie MAC, zabezpieczenie WEP lub zabezpieczenie WPA/WPA2. Coraz więcej routerów posiada również blokadę rodzicielską, przydatną, kiedy z domowego wifi korzystają dzieci, oraz szyfrowanie połączenia VPN, dzięki któremu do domowej sieci można połączyć się zdalnie.

Korzystanie z routera ułatwią dodatkowe funkcje. Jedną z najczęściej wykorzystywanych jest możliwość podłączenia do urządzenia drukarki lub zewnętrznego dysku przez łącze USB. Za sprawą technologii DLNA, router może też stać się serwerem multimedialnym.

Autor: Silesian