Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Rząd daje i zabiera

Treść

W styczniu 2010 r. pensje nauczycieli mają wzrosnąć o 2 proc., a od września przyszłego roku o 5 procent. Rząd chce jednak zmniejszyć odpisy na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Związki zawodowe uważają, że podwyżka jest za niska.

Zdaniem Ministerstwa Edukacji Narodowej, obniżenie odpisu na fundusz świadczeń socjalnych z obecnie obowiązującego, czyli 110 proc. kwoty bazowej na 1 etat, np. do wysokości odpisu podstawowego określonego w ustawie o funduszu socjalnym, dałoby w przyszłym roku oszczędności rzędu 900 mln zł, które można byłoby przeznaczyć na wzrost płac nauczycieli.
Pierwszy wariant mówi o obniżeniu odpisu na fundusz ze 110 do 73 proc. kwoty bazowej i wtedy waloryzacja płac wyniosłaby 2 proc. od stycznia i 5 proc. od września 2010 roku. Drugi zakłada zmniejszenie odpisu na tenże fundusz do 95 proc. kwoty bazowej na etat i wzrost wynagrodzeń na poziomie 1 proc. od stycznia i 5 proc. od września przyszłego roku.
Do propozycji rządowych negatywnie odniósł się zespół płacowy Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność". Zdaniem Ryszarda Proksy, szefa zespołu, jedyną akceptowalną formą zmiany w zakresie funduszu świadczeń socjalnych może być przeznaczenie całego odpisu dla nauczycieli (110 proc. kwoty bazowej) na świadczenie urlopowe (tzw. pensję wakacyjną).
- Rząd chce dać podwyżki kosztem tego funduszu, a wiadomo, że po roku czy dwóch tych pieniędzy i tak nauczycielom zabraknie - komentuje oświatowa "Solidarność".
Związek proponuje też zniesienie zapisów w Karcie Nauczyciela o rozliczaniu się z dwóch dodatkowych, niepłatnych godzin edukacyjnych. - Skoro budżetu państwa nie stać na znaczące podwyżki, to niech rząd przedstawi projekt zniesienia obowiązku odpracowywania dwóch niepłatnych godzin przez nauczycieli - mówi Proksa.
Propozycję tę poparło Forum Związków Zawodowych. ZNP natomiast zaproponował do rozważenia rządowi wprowadzenie jednej znaczącej podwyżki od września 2010 roku. Nie sprecyzował jednak jej wysokości.
Następne spotkanie związków oświatowych ze stroną rządową odbędzie się 3 września. Ostateczne porozumienie lub decyzje rządowe w sprawie waloryzacji płac nauczycieli w 2010 r. powinny zapaść do 8 września, tzn. do czasu przedstawienia przez rząd pierwszej wersji budżetu państwa na 2010 rok.
Anna Ambroziak
"Nasz Dziennik" 2009-08-28

Autor: wa