Sądecka baza oświatowa
Treść
Przedszkola
Nadal funkcjonuje 9 przedszkoli publicznych, 7 samodzielnych oraz 2 w zespołach. Utrzymano 3 oddziały integracyjne. W 26 oddziałach pod opieką 73 nauczycieli znajdzie się 590 dzieci. Niepublicznych przedszkoli jest 9. Do 31 grup chodzić będzie 880 dzieci. Średnia w grupie w publicznych 23 dzieci, w niepublicznych ponad 28.
Szkoły podstawowe
Nadal funkcjonować będzie 18 szkół. Uczyć się w nich będzie ok. 6 tys. dzieci. Systematycznie od czterech lat maleje znacząco liczba uczniów. W tym roku o 245 osób, czyli 11 oddziałów. W szkołach jest 14 klas integracyjnych, 20 specjalnych. W mieście na tym poziomie nauczania jest jedna placówka niepubliczna - Katolicka Szkoła Podstawowa z 170 uczniami.
Gimnazja
10 gimnazjów publicznych i 6 niepublicznych. Gimnazjum dla dorosłych w Zespole Szkół Budowlanych praktycznie nie działa z uwagi na brak zainteresowania ofertą. Liczba uczniów w gimnazjach publicznych utrzymuje się na tym samym poziomie. Jest to pierwszy rok bez spadku uczniów. Uczyć się ich będzie 3940 w 161 oddziałach.
Szkoły ponadgimnazjalne
Funkcjonuje 10 zespołów szkół, w skład których wchodzą różne typy: licea ogólnokształcące, licea profilowane, technika, zasadnicze szkoły zawodowe, uzupełniające licea ogólnokształcące dla dorosłych, technikum uzupełniające na podbudowie zasadniczej, szkoły policealne oraz Zasadnicza Szkoła Zawodowa Specjalna nr 4 i Szkoła Specjalna Przysposabiająca do Pracy. Do tych typów szkół będzie uczęszczało ponad 9270 uczniów w 310 oddziałach. W porównaniu z rokiem ubiegłym jest to mniej o 180 osób i 11 klas. Największym zainteresowaniem nadal cieszą się licea ogólnokształcące i technika. Tradycyjnie oblegane było I i II LO oraz ZS nr 1. W trzech internatach jest wystarczająca ilość miejsce w stosunku do potrzeb młodzieży spoza Nowego Sącza.
Alternatywą dla młodzieży są szkoły niepubliczne. W sumie to 75 placówek różnego typu. Uczyć się w nich będzie około 4 tys. uczniów.
Remonty
Miasto przeznaczyło na nie 763 tys. W wielu szkołach dyrektorzy w ramach własnych środków dokonali odnowienia sal lekcyjnych i poprawy bazy dydaktycznej.
(WCH)
"Dziennik Polski" 2005-09-07
Autor: ab