Sądecki Dzień Kultury
Treść
STRÓŻE. Odznakę "Zasłużony działacz kultury", "Sądeckie jabłko" i nagrody pieniężne od starosty nowosądeckiego otrzymali najwybitniejsi twórcy i pracownicy kultury z Sądecczyzny podczas obchodów Sądeckiego Dnia Kultury. Tym razem odbył się w Stróżach.
W eleganckich strojach zagrała na powitanie Starosądecka Międzyszkolna Orkiestra Dęta pod batutą Stanisława Dąbrowskiego, zaprezentował się barwnie Zepół Regionalny ze Stróż "Kowalnia". Spotkanie poprowadził Zbigniew Czepelak, dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu. Wręczając odznaczenia i nagrody przypomniał, że powiat próbuje pomoc kulturze na ile może, w tym roku kwotą 100 tys. zł, by - jak stwierdził - nie czuła się zdana tylko na własne siły. Za tymi siłami kryje się armia ludzi oddanych kulturze. Na Sądecczyźnie działa 17 zespołów folklorystycznych, 32 chory parafialne, 50 zespołów teatralnych i tanecznych, 60 twórców, 86 instytucji kultury oraz 16 bibliotek z 46 filiami. Najlepszych nagrodzono.
Odznakę "Zasłużony działacz kultury" otrzymali: Maria Kurzeja-Świątek z Kicznej, Janina Obrzut ze Stróż, Ewa Matuła z Kąclowej, Barbara Cichy z Krynicy, Renata Kopacz z Muszyny, Stanisław Południak z Popardowej i Leszek Zygmunt z Krynicy. Nagrody indywidualne starosty: Krystyna Durlak z Piwnicznej, Renata Kopacz z Muszyny, Maria Sosin z Nowego Sącza, Kunegunda Waśko z Podegrodzia, Maria Brylak-Załubska, Maria Magdalena Kroh, Zofia Mirek z Nowego Sącza, Jan Ziaja z Nawojowej, ks. Jan Pancerz z Chełmca, Andrzej Długosz ze Starego Sącza, Juliusz Jarończyk z Muszyny, Józef Tokorz z Jazowska, Ryszard Pierzchała z Krynicy, Marian Kiełbasa z Nowego Sącza, Stanisław Król z Ptaszkowej oraz Michał Wójcik z Klęczan. Nagrody zbiorowe: Orkiestra Dęta z Mystkowa, Starosądecka Międzyszkolna Orkiestra Dęta ze Starego Sącza, Sądecki Big-Band, "Piecuchy" z Nawojowej. "Srebrne jabłko sądeckie" otrzymali: Kazimiera Kozera z Nawojowej i Antoniusz Dietziusz z Muszyny.
(WCH)
"Dziennik Polski" 2005-06-13
Autor: ab