Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Sądeckie spotkanie z tradycją

Treść

Bardzo duże zainteresowanie towarzyszyło plenerowej imprezie zorganizowanej w Sądeckim Parku Etnograficznym, która odbywa się cyklicznie pod hasłem "Odwiedziny u pradziadków na wsi". Tym razem Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu zaprosiło na spotkanie z "Dobrą gospodynią". Folklor, tradycje, zwyczaje i codzienne zajęcia pokazujące życie mieszkańców Sądecczyzny zostały dobrze przyjęte przez turystów, którzy odpoczywając w tym rejonie, mogli nieco więcej dowiedzieć się o tym, "jak to drzewiej bywało".

Dawna gospodyni to kobieta zamężna, ciesząca się bardzo dużym szacunkiem i prestiżem, w przeciwieństwie do panny. Bycie gospodynią było stanem upragnionym przez każdą wiejską dziewczynę. Do gospodyni zwracano się z szacunkiem, przez wy, traktowano ją jako autorytet. To do gospodyni należało rządzenie w gospodarstwie, kierowanie domem i obejściem. Dowodziła rozdzielaniem zapasów żywności, przygotowaniem posiłków. Znała się na ziołach, umiała zaradzić chorobom domowników i inwentarza. Dobra gospodyni musiała być pracowita, zaradna i gospodarna. Taką właśnie kobietę zaprezentowali organizatorzy wszystkim, którzy zdecydowali się zwiedzić sądecki skansen.
Pokazy pieczenia chleba i podpłomyków, wyrobu masła i serów, kiszenia ogórków, przygotowania ziół do suszenia, tajników medycyny ludowej, a nawet... kopienia siana spotkały się z ogromnym zainteresowaniem turystów. Z ciekawością przyglądali się im młodzi i nieco starsi. - Pamiętam, jak niektóre z prezentowanych tutaj czynności wykonywała moja babcia, potem mama. Teraz już nie bieli się płótna i nie prasuje żelazkami na parę, ale patrząc na to, z sentymentem wspominam dawne czasy - mówi pani Krystyna, która z wnukami przyjechała z Tarnowa. Pracownicy sądeckiego muzeum wyszli naprzeciw zwiedzającym, pozwalając uczestniczyć w wielu czynnościach, dla niektórych bardzo "egzotycznych". Tak było np. z praniem kijankami czy przędzeniem lnu na kołowrotku i wrzecionie.
Kolejne spotkanie z tradycją zaplanowano na 21 września. Tym razem Sądecki Park Etnograficzny na imprezę "Sztuka Ludowa" zaprasza uczniów szkół oraz ich opiekunów. Zaplanowano spotkania z twórcami oraz pokazy sztuki i rękodzieła, m.in. malarstwa na szkle, rzeźby w drewnie i kamieniu, wyrobu kwiatów z bibuły, a także konkursy, gry i zabawy.
Sebastian Fołta "Nasz Dziennik" 2006-08-25

Autor: ea