Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Skład celny czy magazyn czasowego składowania?

Treść

Wchodząc w temat importu i eksportu towarów, jednymi z pierwszych pojęć jakie należy poznać i odróżnić od siebie są skład celny i magazyn czasowego składowania. Oba z tych miejsc pełnią bowiem podobne funkcje i są związane z obrotem towarami z krajami spoza Unii Europejskiej. Mają one jednak odmienne cele i są przydatne w całkiem innych sytuacjach.

Czym jest skład celny?

Powołanie składu celnego odbywa się na podstawie Unijnego Kodeksu Celnego i aby powstał, planująca go firma musi wystąpić o odpowiednie pozwolenia. Sam skład celny to rodzaj magazynu, który ma za zadanie zabezpieczać znajdujące się w nim towary. Aby uzyskać pozwolenia na jego prowadzenie, skład celny musi spełniać konkretne kryteria. Przede wszystkim składowany w nim towar powinien być właściwie zabezpieczony i dostępny do kontroli organów celnych. Zorganizować trzeba więc zabezpieczenia chroniące towar przed oddziaływaniem z zewnątrz.

Jednocześnie Urząd Celno-Skarbowy musi mieć łatwy dostęp do sprawowania dozoru nad towarem. W składzie celnym można przechowywać towary nieunijne (tzn. importowane spoza UE). Towar może być przechowywany w sposób bezterminowy. Kiedy towar przebywa w składzie, nie trzeba wnosić opłat celnych i innych podatków. Można za to dokonywać na towarze różnych czynności, takich jak: przepakowywanie, konfekcjonowanie, etykietowanie. Aby dzielić i odraczać koszty - towar może opuszczać skład celny partiami. Warto dodać, że składy celne dzielą się na: prywatne (powołane dla danego podmiotu gospodarczego) oraz publiczne (obsługujące wiele firm, gdzie niezbędne jest podpisanie umowy składu).

Czym jest magazyn czasowego składowania?

Prowadzenie magazynu czasowego składowania również wymaga uzyskania stosownego pozwolenia. Niezbędne jest także złożenie zabezpieczenia na poczet należności celno-podatkowych. Jak wskazuje sama nazwa, magazyn czasowego składowania to również (jak w przypadku składu celnego) magazyn. Jest to miejsce o podobnej organizacji i wymaganiach co do działania. Jednak tutaj główną funkcją jest składowanie towarów przed dokonaniem odprawy celnej ostatecznej albo przed poddaniem ich procedurom typu tranzyt czy wywóz powrotny. Magazyn czasowego składowania to sposób na odsunięcie w czasie czynności związanych z odprawą celną towaru importowanego na teren Unii Europejskiej. Trzeba jednak wiedzieć, że w tego typu magazynie maksymalny czas składowania towarów to 90 dni. Przed zmagazynowaniem towaru zawsze wymagane jest złożenie Deklaracji Czasowego Składowania. To na jej podstawie towar przyjmowany jest do magazynu czasowego składowania. W magazynie przechowuje się towary np. w przypadku odraczającej się odprawy celnej, co może być związane z niezgodnościami w dokumentach czy brakiem badań (Sanepidu albo Inspekcji handlowej). W trakcie czasowego składowania towarów, właściciel ma do nich dostęp, ale nie może dokonywać żadnych zmian.

Dla kogo przeznaczone są takie rozwiązania i kiedy warto skorzystać z oferty?

Skład celny to rozwiązanie dla przedsiębiorców importujących towary spoza Unii Europejskiej. Pozwala on znacząco zoptymalizować wydatki. Dzięki niemu można bowiem odroczyć płatności cła i innych podatków obowiązujących podczas wwożenia towarów na teren UE. Składowanie towarów w składzie celnym umożliwia również podział cła i innych podatków (dzięki wprowadzania towaru do obrotu partiami), a nawet umorzenie opłat celnych w sytuacji reeksportu w obszar spoza Unii Europejskiej. Przedsiębiorca ma też wtedy możliwość wykonania procedury naprawczej, związanej np. z niedopełnieniem niezbędnych formalności (certyfikatu CE, oznaczeń importera, braku polskich instrukcji itp.). Przechowywanie towaru w składzie celnym jest bezterminowe.

Magazyn czasowego składowania znajduje się pod dozorem celnym i umożliwia przesunięcie odpraw, w razie braku możliwości dopełnienia koniecznych zobowiązań. Korzystanie z usług magazynu czasowego składowania pozwala przedsiębiorcom uzupełniać na spokojnie brakującą dokumentację celną. Trzeba jednak zaznaczyć, że towar może być w nich przechowywany tylko do momentu dopełnienia formalności (uzyskania pozwoleń i dokonania skutecznego zgłoszenia celnego) i nie może być to więcej niż 90 dni.

Autor: Silesian