Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Sojusz ze Lwowem i Krakowem

Treść

Za nami XXVIII Starosądecki Festiwal Muzyki Dawnej. Organizatorzy już dzisiaj planują przyszłoroczne koncerty. Ustalono, że główna uroczystość z okazji 750-lecia miasta odbędzie się 8 lipca.

W ciągu tygodnia liczni melomani mieli do wyboru aż czternaście koncertów, które odbyły się w kościołach w Starym Sączu i Barcicach oraz w nowosądeckim ratuszu.

- W roku 2007 jubileusz 750-lecia będzie obchodził nie tylko Stary Sącz, ale też Lwów i Kraków - podkreśla dyrektor SFMD Stanisław Welanyk. - Te trzy miasta łączy niemal unią personalną osoba św. Kingi, i jej rodzina, związana z powstaniem tych miast. W przyszłym roku będę się starał w programie wykorzystać te właśnie koligacje. Organizacja festiwalu jest związana z odpowiedzialnością. Im bardziej ta sfera jest niewidoczna, tym lepiej. Ja jak najwięcej pracy zrzucam na... innych. Taki jest mój sposób na podzielenie się tą odpowiedzialnością. Tutaj w Starym Sączu pracownicy Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury, z dyrektor Matyldą Cieślicką na czele, potrafią ją unieść. Za to im jestem wdzięczny. Dziękuję też wszystkim sponsorom, instytucjom i ludziom, którzy nas wspierają.

- Festiwal się zmienia - mówi burmistrz Marian Cycoń. - Rozszerza się na nowe obszary. Obok muzycznych zabytków pojawiają się kompozycje nowsze i całkiem nowe. To dobrze. Muzyka bowiem żyje, ciągle odpowiadając na ludzką potrzebę refleksji. Ufam, że w roku przyszłym, w roku jubileuszu naszego miasta, Krakowa i Lwowa, organizatorom uda się - choć z pewnością nie będzie to łatwe - zaproponować jeszcze ciekawszą formułę. Wierzę, że nasze kościoły zapełnią się melomanami i sympatykami Starego Sącza. I że odbywać się będą plenerowe koncerty na odrestaurowanym rynku.

Burmistrz chce z okazji wielkiego jubileuszu zacieśnić współpracę z Nowym Sączu, gdzie organizowany jest Festiwal im. Ady Sari, która także była związana ze Starym Sączem. Liczy, że za rok zaprezentuje się sądecki Chór "Scherzo" dyrygowany przez Andrzeja Citaka, że pojawi się muzyczna rodzina organistów i klawesynistów Wolaków (Stanisław, Marzena, Marek oraz Tomasz), że wystąpi też zespół złożony z muzyków Reprezentacyjnej Orkiestry Straży Granicznej. Mają także być zaproszeni artyści z partnerskich miast, m.in. Lewoczy na Słowacji i Koszthely na Węgrzech.

- Liczę, że 750-lecie miasta będzie czasem ścierania się kultur, węgierskiej, łemkowskiej, ukraińskiej, słowackiej, niemieckiej i polskiej - dodaje Marian Cycoń. - Jubileusz zobowiązuje. Rok 2007 decyzją Sejmiku Województwa został ogłoszony Rokiem Starego Sącza w Małopolsce. Zostali o tym powiadmieni prezydent RP, posłowie i senatorowie. Centralne uroczystości odbędą się 8 lipca 2007 roku. Wierzymy, że przybędzie na nie prezydent Lech Kaczyński. Ten termin wyznaczyły siostry klaryski. Prawdopodobnie w tym okresie w roku 1257 w Krakowie prawo lokacyjne nadali naszemu miastu Kinga i Bolesław Wstydliwy. Liczę też, że uda się nam zorganizować Dni Krakowa w Starym Sączu. Zaprosimy również Stanisława Gałońskiego, który był pierwszym dyrektorem festiwalu. Niedawno ks. kardynał Stanisław Dziwisz oświadczył, że jeżeli zapadnie uchwała Rady Miejskiej, to przyjmie honorowe obywatelstwo Starego Sącza i odprawi uroczystą jubileuszową mszę.

Co z tych zamierzeń uda się zrealizować, to się okaże. Wszystko wskazuje na to, że przyszłoroczny festiwal odbędzie się tydzień później niż zwykle, czyli w pierwszych dniach lipca.

Piotr Gryźlak

"Dziennik Polski" 2006-07-05

Autor: ab