Sprawili niespodziankę

Kajakarstwo górskie. W Liptowskim Mikulaszu na Słowacji zakończyły się mistrzostwa Europy w slalomie kajakowym. Polacy wywalczyli brązowy medal w C 2x3. W finałach wystąpiła osada sądeczan Marcin Pochwała/Paweł Sarna. Największą niespodziankę sprawili najmłodsi uczestnicy mistrzostw - jeszcze juniorzy młodsi - Andrzej Poparda/Kamil Gondek. Niewiele jednak brakowało, a zdobywcy medali - jako trzecia osada w C 2x3 - w ogóle nie wystartowaliby w zawodach. Mimo że wywalczyli sobie miejsce w kadrze Polski, Związek Kajakowy nie mógł znaleźć pieniędzy na ich wyjazd. Na szczęście KS Start zadbał o ich występ. Poparda i Gondek gorzej już zaprezentowali się w konkurencji indywidualnej, do jej ukończenia zabrakło doświadczenia i siły. Z dobrej strony pokazał się inny sądeczanin - Grzegorz Hedwiga, startujący w C 1. Zajął dobre, 21 miejsce. W półfinale zabrakło mu nieco szczęścia. Cztery punkty karne spowodowały, że nie został finalistą. W tej konkurencji startował także Krzysztof Bieryt. Na półmetku miał jednak czas o 3 sekundy gorszy do swojego kolegi z klubu. Później już nie było gdzie nadrobić strat i jeden z faworytów w C 1 skończył na 17 pozycji. W tej konkurencji o nieprawdopodobny wyczyn postarał się zwycięzca Michał Martikan ze Słowacji. W półfinałach popłynął słabo, zaliczając aż 4 punkty karne. W finale odrobił 6,5 sekundy straty do prowadzącego rywala i jeszcze dołożył mu 1,5 sek. W K 1 mężczyzn o finał rywalizował sądeczanin Dariusz Popiela, obecnie Spójnia Warszawa. Do półfinałów wszystko wyglądało dobrze. Wydawało się, że ma szanse na walkę o finał. Niestety, płynął dobrze, ale wolno i ostatecznie zajął 32 miejsce. Teraz przed nim i jego kolegami Puchar Świata w Pradze, Tacen i Augsburgu, a jesienią Mistrzostwa Świata w Brazylii i walka o nominacje olimpijskie. (JEC), "Dziennik Polski" 2007-06-20