Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Stypendium!

Treść

Nie ma się co łudzić - wszystko kosztuje, a portfel z dnia na dzień szczuplejszy. Konto w banku pustoszeje, a rodzice jak na złość zwlekają z przelewem. Scenariusz każdemu dobrze znany. Zamiast siedzieć i narzekać na brak funduszy może warto zebrać potrzebne dokumenty i starać się o stypendium. Jest kilka opcji: stypendium socjalne, za wyniki w nauce, na mieszkanie, na wyżywienie.

Teoretycznie o stypendium mogą starać się wszyscy studenci, od ub. r. również studenci zaoczni. W praktyce jednak "wszyscy" odnosi się do tej grupy studentów, którzy zapracowali sobie na nagrodę systematyczną i wytężoną nauką lub nie zaliczają się do grona "nadzianych studentów".

Czego Jaś się nie nauczy...

.. tego Jan nie będzie umiał. Okazuje się, że warto dbać o swoją wiedzę nie tylko z tego starego jak świat powodu. Jeśli masz wysoką średnią możesz starać się o stypendium naukowe. Każda uczelnia ustala sobie własne kryterium przydziału funduszy - zazwyczaj przyjmuje się, że to stypendium przyznaje się 10% najlepszych na roku. Ponadto dla "studentów-orłów" z danej dziedziny nauki Ministerstwo Edukacji i Sportu również funduje stypendia.

Skacz jak Adam Małysz... czyli stypendium za osiągnięcia sportowe

O ciałko i kondycję fizyczną również warto zadbać. Po pierwsze dla własnego zdrowia po drugie, jeśli masz na swoim koncie osiągnięcia sportowe na skalę krajową lub międzynarodową możesz starać się o przyznanie stypendium za osiągnięci sportowe, które funduje Ministerstwo Edukacji i Sportu. Wysokość świadczeń ustala rektor w porozumieniu z komisją stypendialną.

Grosz do grosza... czyli stypendium socjalne

O stypendium socjalne może starać się każdy, kto znajduje się w trudnej sytuacji finansowej. Przyznawane jest na rok, a jego wysokość zależy od posiadanych przez uczelnię środków finansowych. Generalnie największe szanse na jego otrzymanie mają studenci, w rodzinach których dochód na jednego członka zamyka się w przedziale 319-369zł.

Ciasne ale własne... czyli stypendium mieszkaniowe

O to stypendium może ubiegać się student, który znajduje się w trudnej sytuacji materialnej, mieszka w akademiku lub też na stancji, a codzienny dojazd z miejsca zamieszkania do uczelni uniemożliwiałby lub też utrudniał mu studiowanie. Wysokość tej formy wsparcia finansowego uzależniona jest od miesięcznego dochodu na jedną osobę w rodzinie.

Student głodny-student zły... czyli stypendium na wyżywienie

Od tego roku studenci mogą starać się o dofinansowanie do wyżywienia. Jego przyznanie uzależnione jest od wysokości miesięcznych dochodów na jednego członka rodziny. Podlegają mu studenci, którzy korzystają ze stołówki w domu studenckim.

Stypendium dla osób niepełnosprawnych

O stypendium z tego tytułu może starać się student, który posiada odpowiednie orzeczenie o stanie niepełnosprawności. Wysokość świadczeń zależna jest od stopnia niepełnosprawności.

Zapomogi losowe

Zapomogi te są doraźnym i bezzwrotnym wsparciem finansowym studentów, którzy chwilowo z przyczyn od siebie niezależnych znaleźli się w ciężkiej sytuacji (np. kradzież, ciężka choroba studenta, śmierć kogoś z rodziny, urodzenie dziecka). Wsparcie przyznawane jest przy wcześniejszym udokumentowaniu swojego trudnego położenia. Może być udzielone dwa razy w ciągu roku akademickiego.

(SK)

"Dziennik Polski" 2005-10-27

Autor: ab