Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Święta Kinga solna

Treść

Ok. pół metra mierzy wykonana z soli figurka św. Kingi, która ze Starego Sącza trafiła do węgierskiego Egeru. Rzeźbę wykonał kustosz kopalni w Wieliczce Stanisław Anioł, drewnianą podstawę - stolarz z Nawojowej Franciszek Cabak, a szklaną obudowę - jego rodak Zygmunt Baran.



Przed laty prezes Stowarzyszenia Czcicieli św. Kingi Mieczysław Witowski zwrócił się do górników z Wieliczki z propozycją wykonania figury i podarowania jej kościołowi św. Antoniego w Egerze, w którym znajdują się relikwie Kingi i Jadwigi - patronek Polski i Węgier. W sprawę zaangażowali się dyrektor kopalni Zbigniew Zarębski, szef "Solidarności" Adam Gawlik i artysta Stanisław Anioł, który figurę wyrzeźbił.

2 kwietnia Mieczysław Witowski dostarczył solne dzieło do Starego Sącza. Tam, na dziedzińcu klasztoru, w drugą rocznicę śmierci Jana Pawła II, pobłogosławił je ordynariusz diecezji tarnowskiej ks. bp Wiktor Skworc, a ksieni Teresa Izworska umieściła w celi św. Kingi. W Wielki Piątek Mieczysław Witowski razem z synem Grzegorzem przewieźli statuetkę do Egeru.

Na uroczystość przekazania daru z Nowego i Starego Sącza oraz Wieliczki trzema autokarami pojechało ponad 160 osób, które pilotowali Mieczysław Witowski, Stanisław Leśnik i Marian Baran. W składzie pielgrzymki znaleźli się m. in.: Zbigniew Zarębski i Stanisław Anioł, chór parafii św. Elżbiety i Starosądecka Młodzieżowa Orkiestra Dęta pod dyrekcją Stanisława Dąbrowskiego. Z Budapesztu przybyła ambasador RP Joanna Stempińska. Proboszcz parafii ojciec Artur Prenkiewicz każdą osobę witał jednakowo serdecznie.

Mszę w kościele św. Antoniego w Egerze celebrowało kilku kapłanów pod przewodnictwem bp. Istvana Katony i arcybiskupa Juliusza Janusza, nuncjusza Stolicy Apostolskiej na Węgrzech (pochodzącego z Łyczany w gm. Korzenna). Homilię wygłosił ks. Tadeusz Sajdak, dyrektor Diecezjalnego Centrum Pielgrzymowania im. Jana Pawła II w Starym Sączu.

Podczas nabożeństwa górnicy z Wieliczki ofiarowali też starannie oprawiony kryształ - jeden z trzech wykonanych z tej samej bryły (pierwszy otrzymał przed laty Jan Paweł II, a drugi dostaną siostry klaryski).

Rzeźbę odsłonił i poświęcił abp Juliusz Janusz.

Piotr Gryźlak , "Dziennik Polski" 2007-04-26

Autor: ea