Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Święto rodziny "Sądeczoków"

Treść

W niedzielę 25-lecie działalności świętował Zespół Regionalny "Sądeczoki" z Młodzieżowego Domu Kultury w Nowym Sączu. W bazylice św. Małgorzaty odprawiona została msza święta. Trwający prawie trzy godziny galowy koncert odbył się w Małopolskim Centrum Kultury "Sokół".

W jubileuszu uczestniczyli obecni i dawni członkowie "Sądeczoków", ich bliscy, przyjaciele, sympatycy, pracownicy Młodzieżowego Domu Kultury. W bazylice św. Małgorzaty odprawiona została msza święta. Ks. proboszcz Waldemar Durda w swojej homilii powiedział m. in.: - Zebraliśmy się tutaj, aby podziękować Panu za twórczy geniusz tych komponowanych i wykonywanych przez was utworów, podziękować za opiekunów, instruktorów i rodziców, za tych wszystkich, którzy was sponsorują i otaczają troskliwą opieką. Przybyliście, aby z Bogiem i ludźmi świętować srebrny jubileusz fantastycznej działalności zespołu "Sądeczoki", który działa od roku 1980 przy Młodzieżowym Domu Kultury w Nowym Sączu. W zespole rozwija swoje zainteresowania ponad 200 dzieci i młodzieży od 5 do 23 roku życia z terenu miasta i jego okolic. Dość powiedzieć, że na przestrzeni 25 lat przez zespół przewinęło się aż 705 osób. Od 5 lat obserwuję działalność kapeli oraz grup tanecznych i śpiewaczych. I mogę z całą odpowiedzialnością powiedzieć, że zespół tworzy wielką rodzinę, w której każdy stara się pomagać drugiemu. "Sądeczoki" mają ogromny wpływ na wszechstronny rozwój młodych ludzi. Kto należał do "Sądeczoków", ten nauczył się systematycznej pracy, trudnej sztuki współdziałania w grupie, wiary we własne siły, otwartości na świat, na drugiego człowieka i Pana Boga. "Sądeczoki" mają też wielki wkład w zachowywanie tradycji naszych ojców i rozsławianie piękna ziemi sądeckiej, kształtowanie naszej kultury.

Prawie trzy godziny trwał w "Sokole" jubileuszowy koncert, podczas którego przypomniano nazwiska osób związanych z działalnością grupy, m. in. Marii Pacholarz, Lidii Michalik, Jerzego Gutowskiego, Jerzego Życzyńskiego, Zofii Patyk-Pelc, Zdzisława Porębskiego i wielu innych.

Na scenie zaprezentowali się wszyscy członkowie zespołu. Znakomicie grały trzy kapele. Widzowie gorąco oklaskiwali tańce sądeckie, łąckie, szczyrzyckie, lubelskie i rzeszowskie (premiera nowego programu). Barwne widowisko przygotowali: Barbara Sławecka (kierownik "Sądeczoków"), Małgorzata Grodzka, Milenia Małecka-Rogal (dyrektor MDK), Jan Zygmunt, Andrzej Filas, Joanna Bodziony, Małgorzata Gromala, Agata Rolka i Halina Olesiak.

Później ustawiła się długa kolejka z życzeniami. Prezydent Józef A. Wiktor zapowiedział, że Urząd Miasta sfinansuje najbliższy zagraniczny wyjazd "Sądeczoków", nawet jeżeli byłaby to... Australia. Burmistrz Marian Cycoń zaprosił zespół do odwiedzenie jednego z zaprzyjaźnionych ze Starym Sączem miast na Słowacji lub na Węgrzech.

- Jestem bardzo wzruszona - powiedziała kurator oświaty Elżbieta Lęcznarowicz. - Chciałabym pogratulować kunsztu, który pokazaliście na scenie, uroku i uśmiechów na buźkach. Życzę wam, abyście na 50-lecie jako seniorzy zatańczyli równie wspaniale jak dzisiaj. A jak mnie zaprosicie, to przyjadę i również z wami zatańczę. Chciałabym wam pogratulować, koleżanki i koledzy nauczyciele, że potraficie z tego młodego pokolenia wykrzesać tyle zapału i chęci do działania.

Z prezentami i dobrym słowem, przybyły zaprzyjaźnione zespoły regionalne z Sądecczyzny i z Altenburga w Niemczech. Koncert zakończyło chóralne odśpiewanie "Sto lat", a ostatnim akcentem była tradycyjnie pieśń: "Piękna jest sądecka ziemia,/ Piękna nasza ukochana,/ Wokół lasy się zielenią,/ Z pól wiatr niesie zapach siana".

Piotr Gryźlak

"Dziennik Polski" 2005-09-20

Autor: ab