Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Świętość pracy

Treść

NOWY SĄCZ. Opłatek sądeckiego i tarnowskiego rzemiosła



- Dziękuję za każde miejsce pracy, zwłaszcza dla młodego pokolenia. Należą się wam za to słowa uznania ze strony Kościoła - mówił w sobotę do przedstawicieli rzemiosła ordynariusz diecezji tarnowskiej ks. bp Wiktor Skworc.



Spotkał się on w sobotę z reprezentatami cechów i izb rzemieślniczych z całej diecezji. Tradycyjny opłatek miał bardzo bogatą oprawę, a odbył się w sali obrad sądeckiego ratusza.


- Opłatek uwrażliwia na sakralny wymiar pracy - stwierdził bp Wiktor Skworc. - Jest niezwykłym darem, który bierze się do ręki nie dla siebie, ale dla bliźnich, by się nim dzielić i poszerzać w ten sposób przestrzeń dobra.


Ks. bp Wiktor Skworc zwrócił uwagę na wyzwania, jakie stawia przed polskim rzemiosłem nowa rzeczywistość. Ustawodawca nie ułatwia funkcjonowania małym, rodzinnym firmom, podrażając koszty tworzenia miejsc pracy. Rzemieślnicy muszą też borykać się z podatkowymi obciążeniami i biurokracją, które zniechęcają do prowadzenia działalności.


- W tych trudnych czasach nie możecie zapominać o etycznym wymiarze pracy - apelował bp Wiktor Skworc. - O godziwym wynagradzaniu pracowników, przestrzeganiu godzin pracy, dostarczaniu towaru na czas i dbałości o jego jakość.


Rzemieślnicy podarowali biskupowi bochen chleba wypieczonego przez podstarszego Cechu Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Nowym Sączu Andrzeja Danka. (SZEL)

"Dziennik Polski" 2005-01-10

Autor: kl