Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Szczególne dni w Nowy Sączu

Treść

W dniach 19-27 maja w Nowym Sączu odbędzie się XIV Międzynarodowy Festiwal i XII Konkurs Sztuki Wokalnej im. Ady Sari. Do zmagań konkursowych przystąpi 81 wokalistów z 12 krajów świata. Atrakcyjny program artystyczny festiwalu zapewne przyciągnie szeroką publiczność wrażliwą na muzykę, nie tylko z Polski, ale także gości z zagranicy.



Czternastą edycję festiwalu, któremu patronuje wielka polska śpiewaczka Ada Sari (wychowała się w Starym Sączu), zainauguruje 19 maja recital mistrzowski Małgorzaty Walewskiej (mezzosopran). Na program wieczoru złożą się pieśni oraz arie operowe. 22 maja odbędzie się koncert jazzowy "Musorgski Dis-Covered". Przed publicznością zagra międzynarodowy zespół Pago Libre. W Nowym Sączu grupa ta wystąpi razem z młodą mezzosopranistką Elisabeth Kulman. W ostatnim dniu festiwalu, 27 maja, będzie miał miejsce nadzwyczajny koncert Chóru Kameralnego Lege Artis z Sankt Petersburga pod kierownictwem Borisa Abalyana.
W Konkursie Sztuki Wokalnej im. Ady Sari, w jego tegorocznej, już dwunastej edycji (w dniach 19-26 maja) udział weźmie 80 wokalistów z 13 krajów świata. Do rywalizacji w Nowym Sączu przystąpią śpiewacy z: Japonii, Niemiec, Ukrainy, Białorusi, Syrii, Austrii, Hiszpanii, Słowacji, Kolumbii, Szwajcarii, Chorwacji i Polski. Oceniać ich będzie międzynarodowe grono ekspertów. Z inicjatywy prof. Heleny Łazarskiej, przewodniczącej jury, a zarazem dyrektor artystycznej przedsięwzięcia, w 1985 roku zapoczątkowano w Nowym Sączu festiwal i konkurs pod nazwą Dni Sztuki Wokalnej im. Ady Sari. Przedsięwzięcie to, nad którym niezmiennie kierownictwo artystyczne sprawuje prof. Helena Łazarska, od jedenastej edycji nosi nazwę Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Sztuki Wokalnej im. Ady Sari. Do 2001 roku odbywał się on w sali sądeckiego ratusza.
W konkursie biorą udział studenci i absolwenci wydziałów wokalno-aktorskich polskich i zagranicznych uczelni muzycznych (limit wieku: dla kobiet - 30 lat, dla mężczyzn - 32). Każdy kandydat musi przygotować 10 dowolnych utworów, w tym jeden polski, Mozarta i współczesny. Wśród nich muszą się także znaleźć dwie arie operowe do wykonania z orkiestrą w III etapie, wybrane z podanej przez organizatorów listy obowiązkowej. Rozdanie nagród oraz koncert laureatów zaplanowano na 26 maja. Konkurs jest szansą dla młodych utalentowanych śpiewaków. Wielu jego laureatów gości obecnie na scenach międzynarodowych. Udział w konkursie daje szansę na angaż, gdyż zmagania młodych artystów obserwują "agenci" z branży muzycznej.
Koncerty i przesłuchania konkursowe odbywać się będą w Sali im. Lucjana Lipińskiego w Małopolskim Centrum Kultury "Sokół" przy ul. Jana Długosza 3 w Nowym Sączu.
Małgorzata Bochenek, "Nasz Dziennik" 2007-05-14

Autor: ea