Przejdź do treści
Polska od gór do morza
Polska południowa
Polska południowa od zachodu do wschodu
Polska północna
Przejdź do stopki

Szef NBP: Polska nie może zrezygnować ze złotego

Treść

Prezes Narodowego Banku Polskiego, prof. Adam Glapiński, uważa, że Polska nie powinna i nie może zrezygnować ze złotego. Pisał o tym w liście do uczestników Forum Suwerenności Monetarnej.

Prof. Adam Glapiński skierował do uczestników Forum Suwerenności Monetarnej list, który odczytała dyrektor Departamentu Emisyjno-Skarbcowego w NBP, Barbara Jaroszek. Szef polskiego banku centralnego zwrócił uwagę na korzyści, jakie daje gospodarce własna waluta.

– Dzięki własnej walucie, pozwalającej na prowadzenie suwerennej polityki pieniężnej, dostosowanej do naszych uwarunkowań, Polska od lat może cieszyć się stabilnym wzrostem gospodarczym. Można zatem postawić wniosek, że złoty to jedna ze składowych, która przyczynia się do sukcesu gospodarczego Polski – wskazywał w liście prezes NBP.

Prof. Adam Glapiński podkreślił też ważną rolę gotówki. W liście do uczestników Forum Suwerenności Monetarnej zaznaczył, że możliwość gromadzenia oszczędności w gotówce zwiększa poczucie bezpieczeństwa obywateli, a o przydatności gotówki przekonali się uciekający przed wojną Ukraińcy.

RIRM

Żródło: radiomaryja.pl, 28 marca 2023

Autor: mj