Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Szukasz miksera? Sprawdź, jak go wybrać

Treść

Mikser to urządzenie, które przydaje się nie tylko osobom lubiącym piec ciasta. Z jego pomocą można przygotować znakomite koktajle, a także ciasto na naleśniki, placki oraz wiele innych potraw. Mikser umożliwia szybkie rozdrobnienie różnych składników oraz ich wymieszanie na gładką masę. Jeżeli szukasz miksera dla siebie, sprawdź, jaki model wybrać. Oto praktyczne wskazówki.

Mikser należy do urządzeń, które znacznie ułatwiają gotowanie i pieczenie. Dzięki niemu można przygotować wiele znakomitych potraw, które przypadną do gustu całej rodzinie. Z pomocą miksera szybko ubija się pianę z białek, miesza się ciasto oraz przygotowuje koktajle mleczno-owocowe. Zanim wybierzesz mikser do domowego użytku, sprawdź, na co zwrócić uwagę, by być zadowolonym z zakupu.

Typ miksera

Jak wybrać mikser? Na początek powinno się przede wszystkim zdecydować, jakiego typu urządzenia się potrzebuje. Klasyczny sprzęt trzyma się w ręce, miksując składniki znajdujące się w naczyniu stojącym na kuchennym blacie. Mikser kielichowy posiada zbiornik, do którego wkłada się wszystkie składniki, a następnie zakłada się pokrywę i rozpoczyna miksowanie.

Mikser ręczny wymaga trzymania go w ręce w czasie pracy. Można również przymocować go do specjalnego stojaka, który łączy się z misą. Dzięki temu wystarczy włączyć urządzenie, a ono bez dodatkowej obsługi dokładnie zmiksuje wszystkie składniki. Urządzenie kielichowe jest prostsze w obsłudze, jednak sprawdza się wyłącznie do przyrządzania koktajli, ciasta naleśnikowego lub na placki. Nie ubije się w nim piany z białek na biszkopt, ani nie przygotuje się bezy.

Dla osób o dużych wymaganiach dobrym wyborem jest mikser planetarny, który dokładnie ubija i miksuje wszystkie składniki znajdujące się w misie. Końcówki obracają się dookoła oraz zmieniają swój kąt ustawienia względem misy do ubijania. Dzięki temu na ściankach naczynia nic się nie osadza, a na jego dnie nie pozostają niewymieszane resztki.

Moc miksera

Jeśli chodzi o moc miksera, powinno się na nią zwrócić szczególną uwagę. To właśnie od niej zależy efektywność ubijania i miksowania. Zbyt słaby sprzęt będzie potrzebował bardzo dużo czasu, by przygotować ciasto lub krem o określonej konsystencji. Dodatkowo słaby silnik w mikserze może przegrzać się i spalić, gdy będzie się go używać przez kilkanaście minut bez przerwy. Sprzęt o zbyt niskiej mocy jest zatem nieodpowiedni dla osób, które sporo pieką i gotują. Niska moc sprawdzi się tylko w przypadku sporadycznego użytkowania.

Wysoka moc miksera do domowego użytku to gwarancja szybkiej i efektywnej pracy sprzętu. Urządzenie powinno mieć co najmniej 250 W, jeśli chce się kupić mikser ręczny. Do intensywniejszej pracy odpowiedni jest sprzęt o mocy 400-450 W. Mielenie twardych składników, na przykład orzechów, umożliwiają miksery kielichowe o mocy 500-600 W. Słabsze silniki będą powodować zatrzymywanie się ostrza na twardych produktach.

Mieszadła oraz akcesoria dodatkowe

Wybierając mikser, dobrze jest zwrócić uwagę na mieszadła dołączone do sprzętu. Podstawowe końcówki do ubijania są niezastąpione do przygotowania ciasta na biszkopt, bezy lub bitej śmietany. Mieszadło tego typu sprawia, że gotowa masa jest puszysta i dobrze napowietrzona.

Końcówki do mieszania ciasta w formie spiralnej są za to przeznaczone do przygotowywania ciast na naleśniki, drożdżowych oraz babkowych. Można również używać ich do łączenia składników, które nie powinny być nadmiernie napuszone.

Do mikserów ręcznych niekiedy dołączone są także końcówki do blendowania. Dzięki nim mikser może zastąpić klasyczny blender żyrafę. Takie rozwiązanie sprawdza się dobrze zwłaszcza w małych kuchniach, gdzie konieczne jest oszczędzanie miejsca.

Mikser warto uzupełnić o miski, w których wygodnie będzie się mieszać różne składniki. Dobrym wyborem są misy metalowe, które dokładnie myje się z tłuszczu i innych resztek jedzenia w przeciwieństwie do naczyń plastikowych. Dzięki temu łatwo przygotowuje się w metalowych miskach bezę oraz pianę z białek, które nie udają się, gdy naczynie jest zabrudzone nawet minimalną ilością tłuszczu.

Prócz klasycznej miski do miksowania przydaje się wysoki pojemnik z miarką. Przygotowuje się w nim wygodnie kremy, bitą śmietanę oraz różne masy, które podczas miksowania pryskają na boki. Dzięki odpowiedniej wysokości ścianek, kuchnia jest zabezpieczona przed zabrudzeniem.

Regulacja obrotów

Ostatnim elementem, na który powinno się zwrócić uwagę, gdy kupuje się mikser, jest regulacja obrotów. Jest to standardowa funkcja w większości współczesnych mikserów, jednak różnice polegają na jej zakresie. W prostych i tanich modelach można korzystać z 3-5 szybkości miksowania. W zaawansowanych sprzętach liczba stopni regulacji wynosi 7 i więcej, a dodatkowo możliwe jest miksowanie TURBO. Taka skala pozwala w pełni dopasować tempo obrotów do przygotowywanej masy. Dzięki temu uniknie się „przebicia” bitej śmietany, zważenia kremu lub innej kulinarnej katastrofy.

Autor: Silesian