Test dla szóstoklasistów
Treść
REGION. Pierwszy poważny egzamin
- Sprawdzian nie należał do najtrudniejszych, choć było w nim kilka podchwytliwych pytań, których się nie spodziewaliśmy - mówią szóstoklasiści ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Adama Mickiewicza w Nowym Sączu. Wczoraj uczniowie, kończący podstawówki pisali sprawdzian zewnętrzny. Był to pierwszy tak poważny egzamin w życiu. Jego wyniki będą znane najprawdopodobniej na przełomie maja i czerwca.
Szóstoklasiści rozpoczęli pisanie testu o 9 rano, a godzinę później było już po wszystkim. Tradycyjnie arkusze testu były kodowane. Sprawdzian pozwala sprawdzić umiejętności czytania, pisania, korzystania z informacji i wiedzy w praktyce. Każdy szóstoklasista otrzymał wczoraj test, którego motywem było hasło "Pszczoły i miody". Zawierał on 20 tzw. zadań zamkniętych i pięć otwartych. W materiale znalazła się wiedza z różnych przedmiotów, m. in. języka polskiego, matematyki, historii, przyrody, która swoim zakresem obejmowała wiadomości, które każdy uczeń przyswaja w podstawówce w ramach programu nauczania. Maksymalnie za test można uzyskać 40 punktów. Uczniowie mieli tylko godzinę zegarową na napisanie testu. Byli jednak tacy, którzy wyszli z sali kilka minut wcześniej.
- W sprawdzianie znalazło się kilka pytań, nad którymi trzeba było się dłużej zastanowić - mówią gimnazjaliści z kl. VIa i VIb. - Test zawierał także wiersz, o którym należało napisać, czym się charakteryzuje. Był również tekst, na podstawie którego trzeba było opisać człowieka, który jest pracowity jak pszczółka. Test nastawiony był na sprawdzenie naszych wiadomości, ale przede wszystkim umiejętności kojarzenia i czytania ze zrozumieniem.
Wypełnione testy z Nowego Sącza i powiatów nowosądeckiego, limanowskiego i gorlickiego trafią teraz do zewnętrznych egzaminatorów, powołanych przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną w Krakowie. Może się jednak tak zdarzyć, że będą to jednak osoby z danego okręgu np. województwa podkarpackiego, bądź lubelskiego. Uczeń, stojący przed wyborem gimnazjum, otrzyma zaświadczenie Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej, w którym będzie podany punktowy wynik zdobyty z testu. Punktacja nie wpłynie jednak na promocję ucznia do gimnazjum. (MIGA)
"Dziennik Polski" 2006-04-05
Autor: ab