Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Tischnerowska szkoła

Treść

Imię dla "jedynki"

STARY SĄCZ. Szkoła Podstawowa nr 1 w Starym Sączu przyjęła w sobotę imię ks. prof. Józefa Tischnera. Uroczystość, połączona z poświęceniem sztandaru, była hołdem złożonym przez starosądeczan wielkiemu rodakowi-filozofowi.

Do Starego Sącza zjechało wielu gości, m. in. dwaj bracia: Marian i Kazimierz Tischnerowie z Krakowa i Nowego Targu oraz kuzyn dr Stanisław Tischner. Kilkaset metrów od "jedynki" stoi rodzinny dom Tischnerów, w którym przez krótki czas mieszkał ks prof. Tischner. Uroczystej mszy świętej, odprawionej w miejscowym kościele św. Elżbiety przewodniczył biskup ks. dr Władysław Bobowski.

- Dobrze się składa, że ta szkoła otrzymuje patrona związanego ze starosądecką ziemią, tutaj urodzonego szlachetnego człowieka, rozmiłowanego w górach, w swojej małej ojczyźnie - mówił bp Bobowski. Ks. prof. Józef Tischner w Starym Sączu przebywał wielokrotnie. Był wielkim filozofem, głębokim teologiem. Nazywano go mędrcem, który umiał patrzeć na człowieka, ojczyznę, Kościół. Nauczył nas mądrze wierzyć. Był bliski nauczycielom wychowującym młode pokolenia. Wielokrotnie się z nimi spotykał, dyskutował, dawał wskazania. Mówił o prowadzeniu dialogu, bo poprzez niego można poznawać prawdę i ideały, według których chce się żyć.

Ksiądz bp Władysław Bobowski poświęcił sztandar. Główne uroczystości odbyły się przed budynkiem starosądeckiej "jedynki". Po przekazaniu sztandaru przez burmistrza Starego Sącza Mariana Cyconia dyrektorowi Zdzisławowi Wojnarowskiemu, uczniowie złożyli ślubowanie. Później poświęcono i odsłonięto tablicę pamiątkową w budynku szkoły, ufundowaną przez Radę Rodziców, uczniów i nauczycieli. Biało-czerwoną szarfę ściągnęła Kinga Sobczyk z klasy I.

W kraju już ponad 20 szkół nosi imię ks. Tischnera. Jest on też patronem sobotnio-niedzielnej polskiej szkoły w Użgorodzie na Ukrainie.

(MIGA)

Marian Tischner (młodszy brat ks. profesora):
- Dla mnie i rodziny jest to wyjątkowa uroczystość z tej racji, że odbywa się w Starym Sączu - rodzinnym mieście Tischnerów. Jest to dla nas duży zaszczyt, że szkoła, znajdująca się przy tej samej ulicy, co nasz dom rodzinny, który wybudował ojciec, nosi imię Mojego brata. Większość swojego życia spędził na Podhalu w Łopusznej, ale bardzo często przyjeżdżał do Starego Sącza na wakacje.
Zdzisław Wojnarowski, dyrektor szkoły:
- Po 15 latach szkoła otrzymuje imię wybitnego filozofa, duszpasterza, człowieka ogromnej mądrości i wielkiego serca, szacownego starosądeczanina. Pomysłodawcą i orędownikiem tego przedsięwzięcia był burmistrz Marian Cycoń. Cieszymy się i jesteśmy dumni, że naszym patronem jest człowiek, który uczył jak wychowywać dzieci i kształtować własne sumienie
Ks. prof. Józef Tischner (1931-2000) urodził się w Starym Sączu w rodzinie nauczycielskiej. Młodość i lata gimnazjalne spędził na Podhalu. Wyświęcony w 1955 r. Studia teologiczne i filologiczne (UJ 1955 i ATK), wykładowca PAT i kilku krakowskich uczelni, pisarz, publicysta ("Tygodnik Powszechny", "Znak", Res Publica". Autor głośnych prac: "Etyka Solidarności", "Polski kształt dialogu", "Myślenie wg wartości", "Historia filozofii po góralsku". Mieszkał w Łopusznej i Krakowie. Wielki miłośnik góralskiego folkloru i znawca ludowego dowcipu. Zmarł w czerwcu 2000 r. Jest pochowany w Łopusznej.

"Dziennik Polski" 2005-05-16

Autor: ab