Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Turystyka bez granic

Treść

W sobotę w Nowym Sączu podpisane zostało porozumienie o współpracy między Zarządem Głównym PTTK, Klubem Czeskich Turystów i Klubem Słowackich Turystów. Sprawa dotyczy m. in. otwarcia granic wewnętrznych Unii Europejskiej w związku z wejściem w życie układu z Schengen (od 1 stycznia 2008) oraz możliwości korzystania z funduszy UE.



Gospodarzami spotkania byli przedstawiciele PTTK Oddział "Beskid" i spółki PTTK "Karpaty". Goście spotkali się z wiceprezydent Bożeną Jawor. Zwiedzili m. in. dolinę Popradu, Krynicę Zdrój i Nowy Sącz, gdzie przez kilka godzin ustalane były szczegóły porozumienia. Jak nas poinformował prezes ZG PTTK Lech Drożdżyński, sądecka konferencja odbyła się pięć lat od pierwszego trójstronnego "szczytu". Najważniejszy problem to wypracowanie stanowiska w sprawie wejścia od 1 stycznia 2008 r. nowych przepisów dotyczących obszarów przygranicznych.

- 15 marca 2006 r. zostało przyjęte Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady Europy ustanawiające wspólnotowy kodeks zasad regulujący przepływ osób przez granicę, zwany kodeksem granicznym Schengen - mówi wiceprezes ZG PTTK Edward Kudelski. - W artykule 20. tego układu zapisano: "granice wewnętrzne mogą być przekraczanie w każdym miejscu bez dokonywania odprawy granicznej osób niezależnie od ich obywatelstwa". To oznacza, że także na szlakach turystycznych, górskich, można będzie się przemieszczać bez dokonywania odpraw celnych i paszportowych. To stwarza dla nas nową sytuację, do której musimy się przygotować.

Podczas dyskusji przedstawiciele poszczególnych delegacji zwrócili uwagę na kilka poważnych problemów. Okazuje się, że przepisy obowiązujące w każdym z trzech państw nie są ze sobą spójne. Np. w słowackich Tatrach zimą wprowadzany jest zakaz uprawiania turystyki, czego w Polsce nie ma. Ponadto tamtejszy park narodowy jest mniej chętny do udostępniania swoich terenów niż polski TPN.

Ostatecznie porozumienie podpisali: Jan Strasky (Czechy), Miroslav Herchl (Słowacja) i Lech Drożdżyński (Polska). Przewiduje się, że wejście układu z Schengen pozwoli na stworzenie dla turystów lepszych warunków wędrowania po Karpatach i Sudetach, dzięki jednolitej sieci szlaków turystycznych. Tam gdzie to będzie możliwe, wierzchołkami gór zostaną wytyczone wspólne trakty. To będzie wymagało ujednolicenia systemu znakowania tras.

Konieczne będą nowe inwestycje. Jak podkreślił skarbnik ZG PTTK Jerzy Kapłon, są szanse na skorzystanie z funduszy w ramach Europejskiej Wspólnoty Terytorialnej na lata 2007-13. Jest na ten cel ponad 7,7 mld euro, z czego na Polskę przypada aż 557 mln euro. Warto więc razem przygotowywać wnioski na wykonanie niezbędnych przedsięwzięć. Taki punkt został też umieszczony we wspomnianym dokumencie. Zdecydowano też o powołaniu wspólnego zespołu, który będzie się zajmował koordynacją działań. Postanowiono zaproponować współpracę organizacjom turystycznym z Ukrainy i Rumunii w sprawie powołania Wielkiego Szlaku Sudecko Karpackiego.

(PG)

Autor: ea