Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Turystyka i niepełnosprawni

Treść

Konferencja w PTTK "Beskid"

W Nowym Sączu odbyło się posiedzenie Rady d.s. Turystyki Osób Niepełnosprawnych Zarządu Głównego PTTK. Podczas spotkania dyskutowano m.in. na temat konieczności przystosowania schronisk do potrzeb tej grupy ludzi.

Obrady prowadzili przewodnicząca rady Maria Maranda i prezes sądeckiego PTTK Oddział "Beskid" Adam Sobczyk, a uczestniczyli w nich m.in. dyrektorzy spółek "Beskidzkie Schroniska i Hotele" z Sanoka oraz " Karpaty " z Nowego Sącza, a także członkowie komisji d.s. osób niepełnosprawnych z Podkarpacia i Małopolski. Rozmawiano m.in o dostępności bazy PTTK w naszym regionie. Przedstawiciele PTTK podkreślali, że w ostatnich latach członkowie tej organizacji sporo robią na rzecz włączenia niepełnosprawnych w nurt turystycznego życia.

W przyjętym stanowisku członkowie rady napisali: "W obecnej kadencji - po XVI Zjeździe PTTK - dążymy do osiągnięcia wszechstronnej równości dla niepełnosprawnych turystów - członków i sympatyków Towarzystwa na każdym szlaku i w każdej dziedzinie turystyki kwalifikowanej. Wymaga to w pierwszym rzędzie zdecydowanego niwelowania niedostępności bazy noclegowej i żywieniowej w obiektach PTTK, ułatwiającego turystyczną obecność osób niepełnosprawnych na ojczystych szlakach. PTTK - jako główny gestor ogólnodostępnej bazy turystyki kwalifikowanej w Polsce - nie zawsze przestrzega przystosowania obiektów do korzystania z nich przez osoby niepełnosprawne. Wszędzie tam, gdzie jest to tylko możliwe, trzeba zadbać o kreowanie przestrzeni turystycznej dostępnej dla każdego i dla wszystkich. Najnowsze tendencje architektoniczne i urbanistyczne są oparte na fundamentalnej tezie: projektowanie dla wszystkich. Zatem każdy nowo wznoszony obiekt, dokonywane modernizacje, adaptacje, czy remonty bazy PTTK - muszą uwzględnić przystosowanie do potrzeb wszystkich użytkowników".

Rada wyraziła też uznanie dla Oddziału PTTK "BESKID", i spółek "Karpaty" oraz "Bieszczadzkie Schroniska i Hotele" za działalność na rzecz niepełnosprawnych, stwarzania im dogodnych warunków do uprawiania turystyki i krajoznawstwa. Zwróciła się też do wszystkich ogniw PTTK, aby w trakcie 2007 roku podjęły się inwentaryzacji wszystkich obiektów pod kątem ich dostępności i przystosowania dla potrzeb niepełnoprawnych turystów.

(PG), "Dziennik Polski" 2006-09-05

Autor: ea