US Open

Agnieszka Radwańska, rozstawiona z numerem dziewiątym, przegrała 1:6, 3:6 z Amerykanką Venus Williams (7.) w meczu czwartej rundy wielkoszlemowego turnieju US Open na twardych kortach w Nowym Jorku. Tym samym polska tenisistka z Krakowa powtórzyła w US Open ubiegłoroczny wynik, wtedy również odpadła w 1/8 finału. Siostry Williams spotkają się w ćwierćfinale. Pierwszy gem był dość obiecujący, bowiem 19-letnia krakowianka sprawiła w nim sporo kłopotów dwukrotnej triumfatorce nowojorskiej imprezy (2000-2001), która z trudem utrzymała swój serwis po serii przewag i równowag. W kolejnym jednak Radwańska zaskakująco łatwo przegrała swoje podanie, a szczególnie łatwym łupem dla Williams okazał się dość słaby drugi serwis. Atakując go, od razu przejmowała inicjatywę w grze i spychała przeciwniczkę do defensywy. W miarę upływu czasu Polce coraz trudniej przychodziło stawienie większego oporu atletycznemu tenisowi bardziej doświadczonej i starszej o dziewięć lat rywalki. Williams nie tylko uderzała piłki z ogromną siłą, ale również wielokrotnie podejmowała ryzyko, co często kończyło się niewymuszonymi błędami w postaci nieznacznych autów lub trafień w siatkę. Pierwszego gema Radwańska zdobyła po 26 minutach gry, gdy zdołała utrzymać swój serwis na 1:5. W kolejnym nieoczekiwanie objęła prowadzenie 40:0, ale następne pięć punktów zdecydowanie rozstrzygnęła na swoją korzyść Amerykanka, dzięki czemu wygrała pierwszą partię po 32 minutach. Po raz pierwszy w meczu Polka objęła prowadzenie po gemie otwierającym drugiego seta. Przy stanie 1:1 znalazła się jednak w opałach, ale obroniła cztery "break pointy" - przy 15:40 i dwie przewagi rywalki - po czym wyszła na 2:1. W piątym gemie Radwańska przegrała nieoczekiwanie swoje podanie na 2:3, jednak od razu odrobiła stratę, choć pomogła jej w tym rywalka, popełniając podwójny błąd serwisowy przy pierwszym z dwóch "break pointów". Od tego momentu Polka oddała przeciwniczce trzy kolejne gemy, w tym dwa przy swoim serwisie. W ostatnim, przy stanie 0:40, obroniła jedną piłkę meczową, ale w kolejnej wymianie jej forhend zatrzymał się na taśmie i przegrała spotkanie po 80 minutach gry. W trzech pierwszych meczach w Nowym Jorku Radwańska nie straciła seta, a pokonała kolejno: 6:4, 6:2 Jarosławę Szwedową z Kazachstanu, 6:0, 7:6 (7-3) Kolumbijkę Marianę Dugue Marino oraz 6:0, 6:3 Słowaczkę Dominikę Cibulkovą (18.). W deblu, razem z młodszą siostrą Urszulą, odpadła w pierwszej rundzie. Radwańska powtórzyła w US Open ubiegłoroczny wynik, bowiem wówczas także odpadła w 1/8 finału. W ćwierćfinale turnieju dojdzie do pojedynku dwóch wysoko rozstawionych tenisistek amerykańskich, sióstr Sereny (4.) i Venus Williams (7.). MB, PAP "Nasz Dziennik" 2008-09-03