Przejdź do treści
Przejdź do stopki

W marszu i na scenie

Treść

W Domu Ludowym w podsądeckim Mystkowie odbył się w sobotę uroczysty koncert orkiestry dętej, obchodzącej w tym roku jubileusz 95-lecia istnienia. Z tej okazji Starostwo nowosadeckie i samorząd Kamionki Wielkiej ufundowali nagrody.

Założycielem orkiestry w 1910 roku byli ks. Jan Jarzebiński, ówczesny proboszcz w Mystkowie oraz Jan Gieniec. Powołali zespół muzyczny w 500-lecie wiktorii grunwaldzkiej. Orkiestra przetrwała dwie wojny światowe, próby odbywały się wówczas po domach. Dziś, mając na koncie wiele sukcesów, gra na koncertach i przeglądach pod batutą Józefa Kalisza z sąsiedniej Mszalnicy. Przed nim wieloletnim kapelmistrzem był Jan Kocoń. Orkiestra zdobywała pierwsze miejsca na przeglądach wojewódzkich w latach 90. Ma też wśród swoich trofeów złotą buławę za grę w marszu. Do najstarszych muzyków w orkiestrze należą Piotr Rola, Bolesław Gieniec i Stanisław Ogorzałek.

Dziś zespół liczy z uczącą się młodzieżą blisko 70 wykonawców. Aktualnie zbiera pieniądze na wielką trąbę zwaną suzafonem. Z pewnością jubileuszowe koperty, ofiarowane przez Starostwo i władze gminy, pomogą w tym zakupie. Osobne życzenia jubilaci otrzymali od "Sokoła". W koncercie wzięli udział soliści Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej Natalia Zabrzeska i Wacław Wacławiak oraz studentka śpiewu operowego z Mszalnicy rodem Joanna Marszałek. (WCH)

"Dziennik Polski" 2005-11-21

Autor: ab